Eğitsel oyunların ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin okuma-yazma motivasyonu ve sosyal-duygusal gelişimine etkisi
The effect of educational games on first grade students' reading–writing motivation and social–emotional development
- Tez No: 993916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Oyun çocukların en temel ihtiyacıdır. Oyun oynayan çocuk eğlenirken öğrenir, öğrenirken de aynı zamanda akranları ve sosyal çevresi ile sosyalleşir. Yaşamın ikinci çocukluk dönemi (6-12 yaş) olarak sınıflandırılan dönem bireyin yaşamındaki diğer gelişim dönemlerinin temelinin atıldığı yaklaşık altı yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Erken çocukluk döneminde çocuk kendi yaşıtları ve sosyal çevresi ile etkileşerek sosyal, duygusal ve ahlaki gelişimlerini gerçekleştirirler. Çocuğun oyun esnasında duygusal, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişim alanları etkilendiği için çoğunlukla öğretmenlerin ve ailelerin başvurduğu bir öğretim yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu araştırma, eğitsel oyunların 1. sınıf öğrencilerinin okuma-yazma motivasyonuna ve sosyal-duygusal gelişimine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılan nicel bir çalışmadır. Araştırma, nicel araştırma desenlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunin belirlenmesinde kolay ulaşılabilir örnekleme stratejisi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinin Manavgat ilçesine bağlı Kızılağaç beldesindeki bir devlet okulunda 2022-2023 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan, 25 deney grubu 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 1. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, 2022-2023 eğitim öğretim yılında haftada üç ders saati (120dk) olmak üzere on iki hafta boyunca toplanmıştır. Araştırmada iki farklı veri toplama aracı kullanılmıştır. Birinci veri toplama aracı olarak“İlkokul Öğrencileri Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, üç alt boyut (içsel motivasyon, özdeşleşmiş dışsal motivasyon ve dışsal motivasyon), 18 madde ve 4'lü Likert tipi derecelendirme ölçeği şeklinde hazırlanmıştır. İkinci veri toplama aracı“Sosyal-Duygusal Gelişim Ölçeği”kullanılmıştır. Üç alt boyut (olumlu sosyal davranış, öz-kontrol ve benlik gelişimi) ve 14 maddeden oluşan ölçek 4'lü Likert tipi derecelendirme ölçeği şeklinde hazırlanmıştır. Uygulamada 15 farklı eğitsel oyun kullanılmıştır.Grupların okuma- v yazma motivasyonlarını ve sosyal-duygusal gelişimlerini belirlemek adına ilk bireysel olarak ön testleri yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Öncelikle deney ve kontrol gruplarının ön test ve son test puanlarına normallik analizleri yapılmıştır. Bu analizlerde Kolmogrov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri incelenerek verilerin normal dağılım gösterdiği kabul edilmiştir. Normal dağılım sağlandığı kabul edildikten sonra deney ve kontrol gruplarının kendi aralarındaki değişimin anlamlı düzeyde olup olmadığını incelemek için bağımlı örneklem t testi, gruplar arası karşılaştırma yapmak için bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, deney grubunun hem okuma-yazma motivasyonu hemde sosyal-duygusal gelişim puanlarındaki değişimlerde anlamlı bir artış gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Kontrol grubunun puanlarında ise anlamlı bir artış görülmemiş aksine ön testten son test puanlarına düşüş saptanmıştır. Uygulamanın etki değerini ölçmek için etki büyüklüğü analizi (Cohen' d) yapılmıştır. Özellikle deney grubunun Cohen's d değerlerinin orta ve yüksek düzeyde etki büyüklüğü gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlara dayanılarak uygulanan eğitsel oyun etkinliklerinin 1. sınıf öğrencilerinin okuma-yazma motivasyonu ve sosyal-duygusal gelişim düzeylerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Play is one of the most fundamental needs of children. While playing, children learn through enjoyment and simultaneously socialize with their peers and their social environment. The period classified as the second childhood (ages 6–12) covers approximately six years during which the foundations of other developmental stages of an individual's life are established. During early childhood, children achieve their social, emotional, and moral development by interacting with their peers and social environment. Since emotional, physical, cognitive, and social development domains are affected during play, it is frequently used as a teaching method preferred by teachers and families. This study is a quantitative research conducted to examine the effect of educational games on first grade students' reading–writing motivation and social– emotional development. The research was carried out using a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group, one of the quantitative research designs. Convenience sampling was used to determine the sample of the study. The study group consisted of a total of 50 first grade students 25 in the experimental group and 25 in the control group who were studying at a public primary school in Kızılağaç town, Manavgat district of Antalya province during the 2022–2023 academic year. Data were collected over a period of twelve weeks, with three class hours (120 minutes) per week during the 2022–2023 academic year. Two different data collection tools were used in the study. The first data collection tool was the“Primary School Students Motivation Scale,”which consists of three sub-dimensions (intrinsic motivation, identified extrinsic motivation, and extrinsic motivation), 18 items, and a 4-point Likert-type rating scale. The second data collection tool was the“Social–Emotional Development Scale,”which vii consists of three sub-dimensions (positive social behavior, self-control, and selfdevelopment) and 14 items, also designed as a 4-point Likert-type rating scale. In the implementation process, 15 different educational games were used. In order to determine the reading–writing motivation and social–emotional development levels of the groups, individual pre-tests were administered first. SPSS 22.0 statistical software was used for data analysis. Initially, normality analyses were conducted on the pre-test and post-test scores of the experimental and control groups. Based on the Kolmogorov–Smirnov and Shapiro–Wilk tests, the data were accepted as normally distributed. After confirming normal distribution, a paired samples t-test was used to examine whether the changes within the experimental and control groups were statistically significant, and an independent samples t-test was used for comparisons between groups. The findings revealed a statistically significant increase in both reading–writing motivation and social–emotional development scores of the experimental group. In contrast, no significant increase was observed in the control group; instead, a decrease was detected from pre-test to post-test scores. Effect size analysis (Cohen's d) was conducted to measure the impact of the intervention. The Cohen's d values of the experimental group indicated medium to high effect sizes. Based on these results, it was concluded that the educational game activities implemented in the study improved first grade students' reading–writing motivation and social–emotional development levels.