İmam Eş'arî'nin Mutezile eleştirisi
Imam al-Ash'ari's critique of the Mu'tazila
  1. Tez No: 993932
  2. Yazar: ENES BOZTEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CÜNEYT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İslâm düşüncesinin en hareketli ve bir o kadar da hızlı değişimler yaşadığı hicrî III. yüzyıl her açıdan ilklerin yüzyılı olarak değerlendirilebilir. Bir taraftan felsefeyle iç içe geçmiş aklı merkeze alan Mu'tezile, öte yandan ise yalnızca Kur'an ayetlerini ve Hadisleri ölçü kabul eden Ashâbü'l-Hadis bu dönemde öne çıkmış iki düşünce ekolu olmuşlardır. Bu dönem İslam düşüncesinin çeşitli evrelerden geçip olgunlaştığı bir dönemdir. İşte İmam Eş'arî de bu dönemde yetişmiştir. Ayrıca içinde doğduğu çevre olan Basra şehri de döneminin güçlü entelektüel birikimine sahip şehirlerin başında gelmektedir. Böyle bir ortam ve zamanda yaşayan İmam Eş'arî, hayatının erken dönemlerinden itibaren başta Ehl-i Hadis olmak üzere farklı görüşlere sahip birçok âlimden ders almış; hayatının ileriki zamanlarında ise daha çok Mutezile düşüncesinde olan âlimlerin ilim halkalarına devam etmiştir. Bu durum, kelam alanında aklî metodu özümseyip kavramasına vesile olmuştur. Ancak buna rağmen hocaları olan Mutezile âlimleri gibi salt bir akılcılığı benimsememiş, naklin etkin konumunu ve yerini ikrar etmiştir. Dolayısıyla içinde yetiştiği Mutezile geleneğinin açmazlarını, yanlış bulduğu görüş ve yöntemlerini esaslı bir biçimde ele almış ve tenkide tabi tutmuştur. Böylelikle kendisinden sonra geleceklerin bir ekol olarak benimseyecekleri mezhebinin temellerini bu noktadan itibaren atmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic thought experienced the most active and rapid changes in the III. century is the century of firsts in every respect. On the one hand, the Mu'tazila who center a mind that is intertwined with philosophy, and on the other hand, the Ashâbü'l-Hadis, who only accept the verses of the Qur'an and the Hadiths, became the representatives of the two distinctive thoughts of this period. This period, in which Imam Abu'l-Hasan al-Ash'ari, one of the leading personalities of the Ahl as-Sunnah, who was a student of scholars from these two sections at different periods of his life, was raised, is a period in which Islamic thought passed through many phases and matured. At the same time, the city of Basra, the environment in which he was born, was one of the cities with a strong intellectual accumulation of the period.