Proje uygulama süreçlerinde karar verme tarzlarının işletme performansı üzerine etkileri
Impact of decision-making styles in project implementation processes on firm performance
  1. Tez No: 993933
  2. Yazar: REBİİ CAN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada proje yaşam döngüsü içerisindeki alt süreçlerde, proje yöneticilerinin ve proje sorumlularının karar verme tarzlarına göre işletme performanslarının etkilenip etkilenmediği, eğer bir etki varsa bu etkinin büyüklüğü ve yönü incelenmiştir. Ortaya çıkacak etkiler doğrultusunda projelerde başarıya ulaşmada ve işletmelerin iyi bir performans sergilemesi için uygun karar verme tarzlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Proje uygulama süreçlerinden; üst yönetim desteği, proje planlaması, proje çalışanları, proje izleme ve geribildirim, proje iletişimi ve projede sorun giderme süreçlerinin her biri için karar verme tarzlarının alt değişkenleri olan rasyonel, bağımlı, sezgisel, kaçınmacı ve kendiliğinden karar verme tarzlarının işletmelerin finansal ve büyüme performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırma modelini oluşturan değişkenlerin ölçekleri mevcut çalışmalardan alınarak entegre edilmişlerdir. Oluşturulan anket ile 404 adet veri toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında ölçeklerin doğruluğu ve tutarlılığı SmartPLS 4 istatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Bunu takiben yapısal eşitlik modeli oluşturulması ve doğrusal faktör analizleri ile değişkenler arasındaki ilişkileri detaylı bir şekilde hesaplayan Smart PLS 4 yazılımından yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda proje iletişimi ile firma performansı arasında güçlü ve olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Proje uygulama süreçlerinde karar verme tarzlarının işletme performansı üzerindeki aracı etkilerine yönelik hipotezler ise kısmen desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, whether business performance is affected by the decision-making styles of project managers in the sub-processes within the project life cycle and, if there is an effect, the magnitude and direction of this effect are examined. It is aimed to determine appropriate decision-making styles in order to achieve success in projects and ensure good performance of businesses in line with the effects that will arise. The effects of rational, dependent, intuitive, avoidant and spontaneous decision-making styles, which are sub-variables of decision-making styles for each of the project implementation processes (PIP) of top management support, project planning, project employees, project monitoring and feedback, project communication and project troubleshooting, on the financial and growth performance of businesses has been examined. The scales of the variables that make up the research model were taken and integrated from existing scales. 404 pieces of data were collected with the survey. According to the collected data, the accuracy and consistency of the scales were analyzed with SmartPLS 4 statistical software. Following this, Smart PLS 4 software was used to create a structural equation model and calculate the relationships between variables in detail through linear factor analysis. As a result of the analysis, a strong and positive relationship was determined between project communication and firm performance. Hypotheses regarding the mediating effects of decision-making styles on business performance in PIP were partially supported.