Türkiye'nin kamu diplomasisinde bir yumuşak güç aracı olarak uluslararası Anadolu imam hatip liseleri: Uluslararası Şehit Mehmet Karaaslan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi örneği
International Anatolian imam hatip high schools as a soft power tool in Türkiye's public diplomacy: The case of International Şehit Mehmet Karaaslan Girls' Anatolian Imam Hatip High School
- Tez No: 993947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kamu diplomasisinde bir yumuşak güç unsuru olarak uluslararası imam hatip liselerini incelemektedir. Bu amaçla, 2024-2025 Eğitim öğretim yılı döneminde İstanbul/Bahçelievler'deki Uluslararası Şehit Mehmet Karaaslan KAİHL'de eğitim-öğretim gören 20 uluslararası kız öğrenci ile mülakat yapılmıştır. Bu tez çalışmasında araştırma yapılacak konu hakkında derinlemesine bilgi kazanılması amaçlandığından nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile önce literatür taraması yapılmış, mülakat ile devam edilmiş son olarak öğrencilerin yaşam ve eğitim alanlarında elde edilen gözlemler eklenerek durum analizi yapılmıştır. Görüşmeler boyunca ses kaydı alınmış, elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiş, sonuçlar benzerlik gösteren kategorilerde ve alt kategorilerde ele alınmıştır. Verilerde katılımcıların ifadeleri doğrudan alıntı yapılarak kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular ve sonuçlara göre katılımcıların, Türkiye'yi tercih nedenleri, Türkiye ve Türkler hakkındaki düşünceleri, sosyal uyum, dil uyumu, eğitim uyumu durumları tespit edilmiş, yumuşak güç algılarına göre Türkiye'yi nasıl konumlandırdıkları ifade edilmiş, değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de eğitim öğretim gören orta öğretim kademesindeki uluslararası imam hatip liselerinde uluslararası öğrencilere uygulanan eğitim sistemi ve müfredatının henüz tam olgunlaşmadığı, bundan dolayı sistem genelinde birçok sorun olduğu görülmüştür. Ayrıca uluslararası öğrencilerin uyum sağlamadaki en büyük problemlerinin, dil öğrenmedeki eksiklikler, kültürel farklılıklar, toplumda oluşan yabancı düşmanlığı ve ırkçılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines international Imam Hatip high schools as a soft power element within public diplomacy. Interviews were conducted with 20 international female students enrolled at the International Şehit Mehmet Karaaslan Girls' Anatolian Imam Hatip High School in Istanbul/Bahçelievler during the 2024–2025 academic year. Since this thesis aims to gain an in-depth understanding of the research subject, one of the qualitative research methods, the case study method, was applied. Through this method, a literature review was first conducted, followed by interviews, and finally, observations obtained from the students' living and educational environments were included to carry out a case analysis. Audio recordings were taken throughout the interviews, and the data obtained were examined using content analysis. The results were categorized and sub-categorized based on similarities. Participants' statements were directly quoted in the data. According to the findings and results obtained in the study, the participants' reasons for choosing Turkey, their opinions about Turkey and Turkish people, their levels of social, linguistic, and educational adaptation were identified, and evaluations were made regarding how they positioned Turkey based on their perceptions of soft power. As a result, it was observed that the education system and curriculum implemented for international students in international Imam Hatip high schools at the secondary education level in Turkey have not yet fully matured, leading to various systemic problems. Additionally, it was determined that the most significant challenges faced by international students in adapting were deficiencies in language acquisition, cultural differences, xenophobia, and racism present in society.