Kontrol listesi aracılığıyla sağlık ve fitness tesislerinde risk yönetimi uygulamalarının incelenmesi
Investigation of risk management practices in health and fitness facilities through checklists
- Tez No: 993985
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇİMEN, DOÇ. DR. ALİ ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'da faaliyet gösteren Sağlık ve Fitness Tesislerinde risk yönetimi uygulamalarının mevcut durumunu, kontrol listesi aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Betimsel tarama modelinde yütürülen araştırmanın evrenini Ankara'da faaliyet gösteren sağlık ve fitness tesisleri, farklı sınıf ve ölçeklerde faaliyet gösteren 126 sağlık ve fitness tesisi de örneklemi oluşturmuştur. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“Sağlık ve Fitness Tesislerinde Risk Yönetimi Kontrol Listesi”aracılığıyla, araştırmacı tarafından gözlem yoluyla toplanmıştır. Kontrol listesi; yapı tasarımı, politika, ekipman, çalışan, program ve üyeler olmak üzere altı alt boyuttan oluşmaktadır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde öncelikle tanımlayıcı istatistikler ardından normallik testleri yapılarak verilerin dağılım özellikleri incelenmiştir. Kontrol Listesinin güvenirliği Cronbach Alfa katsayısı ile değerlendirilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik ve non-parametrik testler, değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, sağlık ve fitness tesislerinde risk yönetimi uygulamalarının; tesisin sınıfı, açılış yılı, günlük kullanıcı sayısı, toplam personel sayısı ve yöneticilerin mesleki özelliklerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle birinci sınıf tesislerde yapı tasarımı ve politika alt boyutlarında risk yönetimi uygulamalarının daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Eğitmen ve yönetici sayısındaki artışın risk yönetimi uygulamalarını olumlu yönde etkilediği; risk yönetimi sertifikasına sahip yöneticilerin özellikle program ve uygulama boyutlarında daha etkin risk yönetimi sergilediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sağlık ve fitness tesislerinde risk yönetimi uygulamalarının yapısal ve yönetsel özelliklere göre farklılaştığı, kontrol listelerine dayalı sistematik yaklaşımların ise güvenli ve sürdürülebilir hizmet sunumunda etkili olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın, sağlık ve fitness tesislerinde kurumsal risk farkındalığını artırarak güvenli hizmet sunumunu desteklemesi ve sürdürülebilir risk yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the current status of risk management practices in Health and Fitness Facilities operating in Ankara through a checklist. The population of the descriptive survey model research consists of health and fitness facilities operating in Ankara, and the sample consists of 126 health and fitness facilities operating in different classes and scales. The data were collected by the researcher through observation using the“Health and Fitness Facility Risk Management Checklist”developed by the researcher. The checklist consists of six sub-dimensions: building design, policy, equipment, staff, program, and members. The data obtained were analyzed using the SPSS 26.0 software package. During the analysis process, descriptive statistics were first performed, followed by normality tests to examine the distribution characteristics of the data. The reliability of the Checklist was evaluated using Cronbach's Alpha coefficient; parametric and non-parametric tests were used for intergroup comparisons, and correlation analyses were used to determine the relationships between variables. The research findings revealed that risk management practices in health and fitness facilities showed statistically significant differences according to the class of the facility, year of opening, daily number of users, total number of staff, and professional characteristics of managers. In particular, it was determined that risk management practices were at a higher level in first-class facilities in terms of structural design and policy sub-dimensions. It was found that an increase in the number of trainers and managers positively affects risk management practices; managers with risk management certification demonstrate more effective risk management, particularly in the program and application dimensions. In conclusion, it was determined that risk management practices in health and fitness facilities vary according to structural and managerial characteristics, and that systematic approaches based on checklists are effective in providing safe and sustainable services. The study is expected to support the provision of safe services by increasing corporate risk awareness in health and fitness facilities and to contribute to the development of sustainable risk management strategies