İpotekli konut finansmanı sözleşmesi
Mortgage housing finance contract
- Tez No: 994015
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN KÜÇÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
İpoteğin sağlamış olduğu teminata dayanarak geçmişten günümüze geliştirilmekte olan hukuki kurum, konut finansmanı (mortgage) sistemidir. Çalışmanın konusu olan ipotekli konut finansmanı sözleşmesi, banka hukuku uygulamasında sıklıkla karşımıza çıkan ve kişilerin belirli şartların yerine getirilmesi sonucunda konut sahibi olmasını sağlayan bir sözleşme türüdür. İpotekli konut finansmanı sözleşmesi, genellikle bankaların söz konusu olduğu konut finansmanı kuruluşu ile tüketici arasında akdedilir. Konut edinme amacıyla kullanılmak istenen konut kredileri, kural olarak bir teminatın karşılığında verilir. Tüketici, konut finansmanı kuruluşu ile konut finansmanı sözleşmesinin yanı sıra ayrıca ipotek sözleşmesini de akdeder. Bir teminat türü olarak ipoteğin tercih edilmesinin sebebi ise ipoteğin diğer taşınmaz rehni türlerine göre daha fazla kolaylık sağlamasından kaynaklanır. Konut finansmanı sözleşmesinde borca aykırılık, borcun ödenmemesi ya da ödenememesi durumu uygulamada sık karşılaşılan bir durumdur. Bir konut finansmanı sözleşmesinden kaynaklanan borç gereği gibi ifa edilmediğinde fer'ilik ilkesinin bir gereği olarak asıl sözleşme ile bağlı olan ipotekli konutun satılarak paraya çevrilmesi gerekir. Bu sayede ipoteğin sağladığı teminata güvenen konut finansmanı kuruluşunun hakları korunmuş olur. İpotekli bir konutun nasıl paraya çevrileceği konusu ise sabit dereceler sistemine göre belirlenir. Sabit dereceler sistemi, bir taşınmazın hangi kurallara göre rehnedilmesi, paraya çevrilmesi ve elde edilen bakiyenin hak sahiplerine nasıl dağıtılması gerektiğini belirleyen kurallar bütünüdür. Bu kapsamda çalışmada ipotek, ipotek sözleşmesi ve konut finansmanı sözleşmesi konuları detaylı olarak ele alınarak aralarındaki bağlantının açıklanması için çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The legal institution that has been developed from the past to the present, based on the guaranty provided by the mortgage, is the housing finance (mortgage) system. The mortgage housing finance contract, the subject of this study, is a type of contract frequently encountered in banking law practice that enables individuals to become homeowners upon fulfillment of certain conditions. A mortgage housing finance contract is typically concluded between a consumer and a housing finance institution, which is usually a bank. Housing loans aimed at property acquisition are generally extended in exchange for a guaranty. The consumer enters a housing finance contract with the housing finance institution, as well as a mortgage contract as a guaranty. The reason a mortgage is preferred as a form of guaranty is that it offers greater convenience compared to other types of immovable pledges. In a housing finance contract, breach of contract, non-payment, or inability to pay the debt are common occurrences in practice. When a debt arising from a housing finance contract is not properly discharged, the mortgaged property, bound by the original contract, must be sold and converted into cash under the principle of accessoriness. This ensures that the rights of the housing finance institution, which relies on the guaranty provided by the mortgage, are protected. The process of converting a mortgaged property into cash is determined by the system of fixed ranks. The system of fixed ranks is a set of rules that determines how a property should be mortgaged, liquidated, and the resulting balance distributed to the rightful owners. This study examines mortgages, mortgage contracts, and housing finance contracts in detail, aiming to explain their relationships.