Karvakrolün glukoz ve yağ asidi alınmasından vetaşınmasından sorumlu genlerin ifadelerıne etkisinin invitro kardıyak hücre modellerınde incelenmesi
Investigating the effect of carvacrol on the expressionof genes responsible for glucose and fatty acid uptakeand transport in cardiac in vitro cell models
- Tez No: 994219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLENEN ŞİMŞEK PAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
Özet
Diyabetik kardiyomiyopati, diyabetle ilişkili yapısal ve fonksiyonel miyokard bozuklukları ile karakterize olup, enerji metabolizmasında glukoz yerine LCFA'nın artan kullanımıyla ilişkilidir. GLUT4 insüline duyarlı dokularda glukoz alımını sağlayan bir taşıyıcı proteindir. CD36 hücresel uzun zincirli yağ asitlerinin alımını ve lipid metabolizmasını düzenleyen bir transmembran glikoproteindir. AMPK (AMP-Activated Protein Kinase) hücresel enerji dengesini sağlayan ve enerji eksikliği durumunda aktive olan bir enzimdir. PI4KIIIβ glukoz taşınımı ve insülin duyarlılığı ile ilişkili sinyal yollarını düzenleyen bir kinazdır. Karvakrol, esansiyel yağlarda bulunan bir monoterpenfenoldür. Antioksidan, anti-inflamatuar ve metabolik düzenleyici etkileriyle bilinen bir bileşiktir. H9c2 ve HL-1 hücre hatlarının kardiyak özelliklerini koruduğu immünofloresan analiz ile gösterilmiştir. Karvakrolün uygulama dozunu belirlemek amacıyla H9c2 ve HL-1 hücre hatlarında MTT analizi yapılmıştır. H9c2 ve HL-1 hücre hatları kullanılarak hiperglisemi, hipoglisemi ve bazal glukoz seviyelerini taklit eden koşullar oluşturularak, karvakrol uygulaması sonucu GLUT4, CD36, PI4KIIIβ ve AMPK gen gen ifadesindeki değişiklikler Western blot yöntemiyle saptanmıştır. Bu çalışmayla H9c2 ve HL-1 hücrelerinde hipoglisemi ve hipergliseminin taklit edildiği farklı glukoz konsantrasyonlarında oluşturulan in vitro DKM modellerinde karvakrolün GLUT4, CD36, PI4KIIIβ ve AMPK'nin gen ifadesi patern değişimlerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Sonuç olarak, karvakrol kullanımının bazal glukoz koşulları taklit edildiğinde enerji dengesinin yağ asidi alımda artışa doğru kaymasını önleyebileceğini gösteren bulgular elde edilmiştir. Hipoglisemik koşul taklit edildiğinde PI4KIIIβ ve CD36 gen ifadesinde azalma saptanmıştır. Bazal glukoz koşulu taklit edildiğinde GLUT4 genifadesi artarken, CD36 gen ifadesinde düşüş tespit edilmiştir. Hiperglisemik koşullarda karvakrol kullanımının PI4KIIIβ ve AMPK gen ifadesinin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetic cardiomyopathy is characterized by structural and functional myocardial abnormalities associated with diabetes and is linked to increased utilization of LCFA instead of glucose in energy metabolism. GLUT4 is a carrier protein that facilitates glucose uptake in insulin-sensitive tissues. CD36 is a transmembrane glycoprotein that regulates cellular long-chain fatty acid uptake and lipid metabolism. AMPK (AMP-Activated Protein Kinase) is an enzyme that maintains cellular energy balance and is activated in the event of energy deficiency. PI4KIIIβ is a kinase that regulates signaling pathways associated with glucose transport and insulin sensitivity. Carvacrol is a monoterpenephenol found in essential oils. It is a compound known for its antioxidant, anti-inflammatory, and metabolic regulatory effects. Immunofluorescence analysis demonstrated that the H9c2 and HL-1 cell lines retained their cardiac properties. MTT analysis was performed on H9c2 and HL-1 cell lines to determine the application dose of carvacrol. Using H9c2 and HL-1 cell lines, conditions mimicking hyperglycemia, hypoglycemia, and basal glucose levels were created, and changes in GLUT4, CD36, PI4KIIIβ, and AMPK gene expression following carvacrol administration were detected by Western blot analysis. This study aimed to investigate the effect of carvacrol on changes in the expression patterns of GLUT4, CD36, PI4KIIIβ, and AMPK in in vitro DKM models created at different glucose concentrations that mimic hypoglycemia and hyperglycemia in H9c2 and HL-1 cells. In conclusion, the findings indicate that carvacrol use can prevent a shift in energy balance towards increased fatty acid intake when basal glucose conditions are simulated. When hypoglycemic conditions were simulated, a decrease in PI4KIIIβ and CD36 gene expression was observed. When basal glucose conditions were simulated, GLUT4 gene expression increased while CD36 gene expression decreased. Under hyperglycemic conditions, carvacrol use was found to increase PI4KIIIβ and AMPK gene expression.