Emevîlerde siyasal hâkimiyet anlayışı
The Umayyad understanding of political sovereignty
  1. Tez No: 994302
  2. Yazar: MUHAMMED ENES BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Hâkimiyet, devletin hükmünü göstermesini ve sahip olduğu alandaki otoritesini sağlamasındaki en büyük kudreti temsil eder. Bundan dolayı iktidara sahip olmak isteyen her hareket, hâkimiyet niteliğini kendisinde toplamak ister. Emevîler, iktidarı siyasî ve silahlı güçle ele geçirmeleri ve hilâfeti saltanata dönüştürmeleriyle kendinden önceki uygulamalardan farklı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı Emevî iktidarı kuruluşundan yıkılışına kadar dinî ve siyasî meşruiyet problemi yaşamıştır. Emevîler, yönetime meşruiyet kazandırmak için değerlere, sembollere ve dine oldukça pragmatik bir şekilde yaklaşmıştır. Geniş bir coğrafya ve farklı kültürler üzerinde hâkimiyet kurmak isteyen Emevîler birçok değişkeni kontrol altında tutabilmek amacıyla bulundurmuştur. toplumun dinamiklerini, algılarını yönlendirmek için birçok yöntem kullanmışlardır. Dinin devlet tekeline alınması, camilerde muhalif isimler hakkında olumsuz propagandalar yapılması, Kur'ân ayetlerini ve hadisleri iktidarın istek ve arzularına göre yorumlanması pragmatik tutumlardan bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sovereignty represents the greatest power a state possesses in demonstrating its authority and establishing its authority within its domain. Therefore, every movement seeking power seeks to embody the quality of sovereignty. The Umayyads, by seizing power through armed force and transforming the caliphate into a sultanate, stand out as a movement distinct from previous practices. Consequently, upon coming to power, the Umayyads faced the challenge of legitimacy. The Umayyads approached values, symbols, and religion quite pragmatically to legitimize their rule. Seeking to dominate a vast geography and diverse cultures, the Umayyads controlled many variables. They employed numerous methods to manipulate social dynamics and perceptions. The state monopolization of religion, the negative propaganda of dissident figures in mosques, and the interpretation of Quranic verses and hadiths according to the wishes and desires of the ruling power are some of the pragmatic approaches we encounter.