Distal humerus eklem içi kırıklarında cerrahi planlama: 3D baskılı modelin etki analizi
Surgical planning in distal humerus intra-articular fractures: Effect analysis of a 3D-printed model
  1. Tez No: 994514
  2. Yazar: CİHAT DİLSİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUHAN KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, distal humerus eklem içi kırıklarının cerrahi planlamasında 3D baskılı modellerin etkisi değerlendirilmiştir. Amaç; 3D baskılı modellerin cerrahların kırık morfolojisini anlama düzeyi, cerrahi yaklaşım, osteotomi kararı ve implant (plak) seçimi üzerindeki katkısını ortaya koymaktır. Çalışmaya, 2019–2024 yılları arasında cerrahi tedavi edilen 3 distal humerus intraartiküler kırık olgusu ve bu olguları değerlendiren 30 ortopedi cerrahı dahil edilmiştir. Katılımcılar deneyimlerine göre asistan (≥2 yıl), genç uzman (<5 yıl) ve kıdemli uzman (≥5 yıl) olarak üç gruba ayrılmıştır. Cerrahlar, önce standart radyolojik görüntülerle (X-ray, BT), ardından hasta-özel 3D baskılı modellerle kırıkları değerlendirerek sınıflama, cerrahi yaklaşım, osteotomi ve plak seçimi kararlarını vermiştir. Sonuçlar, genel olarak deneyimli cerrahlarda 3D model kullanımının kararları anlamlı düzeyde değiştirmediğini göstermiştir. Ancak asistan ve deneyimi daha az cerrahlarda, özellikle kompleks intraartiküler kırıklarda, 3D baskılı modellerin: -cerrahi planlama güvenini artırdığı, -osteotomi ve implant seçiminde daha tutarlı kararlar sağladığı, -kırık morfolojisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sunduğu istatistiksel olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak, 3D baskılı modellerin distal humerus eklem içi kırıklarında klasik görüntüleme yöntemlerine ek olarak önemli bir destek aracı olduğu, özellikle eğitim ve cerrahi hazırlık sürecinde asistanlar ve genç cerrahlar için yüksek fayda sağladığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle, 3D baskı teknolojisinin ortopedik cerrahi eğitiminde ve kompleks kırıkların preoperatif planlamasında daha yaygın kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the impact of three-dimensional (3D) printed models on surgical planning for intra-articular distal humerus fractures. The primary aim was to assess the contribution of 3D-printed models to surgeons' understanding of fracture morphology, surgical approach selection, osteotomy decision-making, and implant (plate) selection. The study included three intra-articular distal humerus fracture cases surgically treated between 2019 and 2024, which were evaluated by 30 orthopedic surgeons. Participants were divided into three groups according to their level of experience: residents (≥2 years of training), junior specialists (<5 years of experience), and senior specialists (≥5 years of experience). Each participant first evaluated the fractures using conventional imaging modalities (plain radiographs, CT scans), followed by an assessment using patient-specific 3D-printed models. Decisions regarding fracture classification, surgical approach, osteotomy, and plate selection were recorded. The results demonstrated that among experienced surgeons, the use of 3D-printed models did not lead to significant changes in surgical decision-making. However, in residents and less-experienced surgeons, particularly in complex intra-articular fracture patterns, 3D-printed models: -significantly increased confidence in surgical planning, -promoted more consistent decisions regarding osteotomy and implant selection, -and facilitated a better understanding of fracture morphology. In conclusion, 3D-printed models provide valuable supplementary information to conventional imaging techniques in the preoperative planning of intra-articular distal humerus fractures. Their benefits are most pronounced in surgical education and preoperative preparation, especially for residents and junior surgeons. These findings support the wider integration of 3D printing technology into orthopedic training programs and the surgical planning of complex fractures.