İmparatorluğun ardından sosyalizasyonun imkanı: Uluslararası toplumda normlar, faillik ve kimlik
The possibility of socialization after empire: Exploring norms, agency and identity in international society
  1. Tez No: 994568
  2. Yazar: MERVE AKSU KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AĞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, imparatorluk mirasına sahip Türkiye, Avusturya ve Rusya'nın uluslararası sisteme dahil olma süreçlerini kuramsal ve karşılaştırmalı bir çerçevede incelemektedir. Çalışma, imparatorluk zamanlarında benzer bir tarihi toplumsal gerçekliği deneyimleyen bu üç devletin uluslararası sosyalizasyon süreçlerinin nasıl farklılaştığı sorusuna failin iç dünyası ve özgün kimliğini merkeze alan bir yaklaşımla yanıt aramaktadır. Buna göre sosyalizasyon; yalnızca uluslararası toplumun normatif düzenine uyum çabası değil aynı zamanda failin travmatik hatıraları, statü kaygıları ve kimlik arayışlarının eşlik ettiği varoluşsal bir süreç olarak ele alınmaktadır. İmparatorluğun dağılmasının ardından modern devletler sisteminin dışında kalan Türkiye, Avusturya ve Rusya; her biri kendine özgü, tanınma ve dahil olma temelli politikalar izlemişlerdir. İmparatorluk zamanlarında“eşit ve ”medeni“ bir devlet olarak görülmeme durumu modern Türkiye'de batılılaşma idealiyle birleşerek dönüşümcü ancak kırılgan bir sosyalizasyon süreci meydana getirirken; Avusturya, savaş sonrası kendini ”kurban devlet“ olarak konumlandırmış; tarafsızlık ve normatif uyum üzerinden yeni kimliğini inşa etmiştir. Rusya ise ”büyük güç" olma arzusu ve batı tarafından kabul görme isteği ile dışlanma korkusunun birleştiği, tepkisel ve çok katmanlı bir sosyalizasyon süreci geçirmiştir. Sonuç olarak bu üç vakadaki uluslararası sosyalizasyon süreci, imparatorluk mirasının bıraktığı izlerle her failin özgün tarihsel bağlamında biçimlenmiş; bu da sürecin tekil ve evrensel kalıplarla değil, bağlamsal ve fail odaklı yaklaşımlarla ele alınması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the processes through which Türkiye, Austria, and Russia -three states with imperial legacies- were incorporated into the international system, adopting a theoretical and comparative framework. It seeks to answer how the socialization processes of these three states, which experienced similar historical and social realities during their imperial periods, have diverged through an approach that focuses on the domestic politics and unique identity of each agent. In this regard socialization is understood not merely as a process of adapting to the normative order of international society, but also as an existential process accompanied by the agent's traumatic memories, status anxieties and search for identity. Following the collapse of their empires, Türkiye, Austria, and Russia found themselves outside the modern international system and each pursued distinct policies of recognition, engagement and integration. In Türkiye, the historical experience of not being regarded as“equal”or“civilized”merged with a Westernization ideal, resulting in a transformative yet fragile socialization path. Austria, in contrast, positioned itself as a“Opfernation”after the war and constructed a new identity through neutrality and normative alignment. Russia, meanwhile, experienced a reactive and multilayered socialization process shaped by its desire to be recognized as a great power, its pursuit of Western acceptance, and its fear of exclusion. In conclusion, the international socialization processes in these three cases were shaped by the legacies of empire within each actor's unique historical context, revealing that such processes should be analyzed not through singular or universal patterns, but through contextual and agent-centered approaches.