Fen bilgisi öğretmen adaylarının teknoloji destekli inovatif proje tasarım becerilerinin geliştirilmesi
Developing the technology supported innovative project design skills of science teacher candidates
  1. Tez No: 994596
  2. Yazar: ESMA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NESİBE ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojiyi fen eğitimi alanında yenilikçi yaklaşımlarla proje tasarım süreçlerine entegre edebilmelerini geliştirmeye yönelik bir öğretim süreci tasarlanması ve bu sürecin ardından öğretmen adaylarının hazırladıkları teknoloji destekli inovatif proje tasarımlarının değerlendirilmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması tercih edilmiştir. Araştırma Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 26 üçüncü sınıf öğretmen adayı ile yürütülmüştür. Veri toplama süreci, 10 hafta sürmüştür. 1. Hafta öğretmen adayları ile süreç hakkında görüşülüp projeler proje çeşitleri, proje hazırlama süreçleri ve proje öneri formları hakkında bilgiler verilmiştir. 2. 3. 4. ve 5. Haftalarda öğretmen adaylarına araştırmacı tarafından çeşitli teknoloji uygulamaları tanıtılmıştır. 6., 7., 8. ve 9. Haftalarda öğretmen adayları teknoloji destekli inovatif projeler geliştirmiş ve bunları sunmuşlardır. Son olarak 10. Haftada da öğretmen adaylarına proje tasarım süreci öz değerlendirme formu ve proje tasarım süreci akran değerlendirme formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma sonucunda fen bilgisi öğretmen adaylarının aldıkları eğitim süreci sonrası teknoloji destekli inovatif proje geliştirme konusunda yeterli düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının hem kendilerini hem de akranlarını iletişim becerileri, proje tasarımları, proje sunma süreçleri, seçtikleri problemin projelerine olan uygunluğu, seçtikleri teknolojik uygulamaları ve teknolojik uygulamalara olan hakimiyetleri genel olarak olumlu değerlendirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışmanın devamı niteliğinde bu araştırma kapsamında geliştirilen teknoloji destekli inovatif proje tasarımlarının ortaokullarda uygulanması ile fen derslerinde öğrencilere sağlayabileceği katkılar üzerine araştırmalar yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to design a teaching process to improve pre-service science teachers' ability to integrate technology into project design processes with innovative approaches in the field of science education and, following this process, to evaluate the technology-supported innovative project designs prepared by the pre-service science teachers. Action research, one of the qualitative research methods, was chosen in the study. The research was conducted with 26 third-year pre-service teachers studying in the Department of Science Education. The data collection process lasted 10 weeks. In the first week, the pre-service teachers were interviewed about the process, and they were given information about project types, project preparation processes, and project proposal forms. In weeks 2, 3, 4, and 5, the researcher introduced various technology applications to the pre service teachers. In weeks 6, 7, 8, and 9, the pre-service teachers developed and presented technology-supported innovative projects. Finally, in week 10, the preservice teachers were administered a project design process self-assessment form, a project design process peer evaluation form, and a semi-structured interview form. The study concluded that the preservice science teachers were sufficiently proficient in developing technology-supported innovative projects after receiving the training. Furthermore, the preservice teachers generally evaluated both themselves and their peers positively regarding their communication skills, project designs, project presentation processes, the relevance of the chosen problem to their projects, the technological applications they selected, and their mastery of these applications. As a continuation of this study, it is recommended that research be conducted on the benefits that the technology-supported innovative project designs developed within this research can provide to students in science classes by implementing them in middle schools.