Geogebra destekli 5E modeline göre paralelkenarın alanı konusunun öğretiminin akademik başarıya etkisi
The effect of teaching the area of a parallelogram according to the 5E model supported by GeoGebra on academic achievement
  1. Tez No: 994597
  2. Yazar: GÜLHAN SENA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Geogebra ile desteklenen 5E Modeli çerçevesinde 6. Sınıf öğrencilerine paralelkenarın alanı konusu öğretiminin öğrencilerin akademik başarısına etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma grubu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara ilinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 49 öğrenciden oluşmaktadır. Deney grubunda Geogebra destekli 5E öğretim modeline göre hazırlanmış öğretim programına göre, kontrol grubuna mevcut öğretim yöntemlerine göre öğretim gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından başarı testi hazırlanmış ve uzman görüşü alınarak pilot uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılarak tek yönlü ANOVA ve t-testi analizleri gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi her iki gruba başarı testi ön test olarak uygulanmıştır. İlişkisiz örneklemler t-testi sonuçları doğrultusunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ön test başarı puanları arasında anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmış ve iki grubun paralelkenarın alanı konusuna ilişkin başarı düzeylerinin denk olduğu yorumu yapılmıştır. Öğrencilerin son test puanlarının ön test puanlarına göre daha yüksek olması iki öğretim yönteminin de etkili olduğunu göstermiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test başarı puanları incelendiğinde deney grubu lehine anlamlı farklılık vardır. Deney grubu öğrencilerinin ön test son test puanlarının Cohen d değeri, kontrol grubu öğrencilerinin ön test son test puanlarının Cohen d değerinden daha büyüktür. Bu istatiksel sonuç, Geogebra ile desteklenen 5E Modeli'ne göre hazırlanan öğretim programının mevcut öğretim programına göre paralelkenarın alanı konusunda akademik başarıyı arttırmada daha etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of teaching the area of a parallelogram using a GeoGebra-supported 5E instructional model on the academic achievement of 6th-grade students. A quasi-experimental pretest-posttest control group design, a quantitative research method, was employed. The research group consisted of 49 sixth-grade students attending a public school in Ankara during the 2023-2024 academic year. While the experimental group received instruction via a curriculum integrated with the GeoGebra-supported 5E model, the control group followed the existing national curriculum. Data were collected using a achievement test developed and piloted by the researcher following expert review. Quantitative data were analyzed using t-tests and one-way ANOVA via IBM SPSS Statistics 25. The findings revealed no significant difference between the pre-test achievement scores of the experimental and control groups, indicating that the groups had equivalent baseline knowledge. While both teaching methods led to an increase in student achievement, the post-test results showed a significant difference in favor of the experimental group. Furthermore, the Cohen's d effect size for the experimental group was higher than that of the control group, suggesting that the GeoGebra-supported 5E model is more effective in improving academic achievement regarding the area of a parallelogram than traditional methods.