Kamerun'da içme suyu yönetimi: Aktörler ve modeller
Drinking water management in Cameroon: Actors and models
- Tez No: 994735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, içme suyuna erişimde yaşanan güçlüklerle karakterize edilen bir bağlamda Kamerun'daki su yönetişimi sorununu ele almaktadır. Suya erişimin düşük olması, ülkenin su sektörünün yönetimine ilişkin hükümet politikalarına karşı giderek artan bir halk memnuniyetsizliğine yol açmaktadır (Ngefor, 2011). Yerel topluluklar tarafından dile getirilen bu memnuniyetsizlik; şeffaflık eksikliği, suya erişimde dağıtım adaletinin sağlanamaması, bürokrasi ve yolsuzluk gibi faktörlerle ilişkilidir ve bu unsurlar toplumsal bir itirazı beslemektedir (Ben Page, 2003). Bu bağlamda Kamerun örneği, su yönetimi sorununu uluslararası, ulusal ve yerel düzeylerde önemli bir mesele olarak ortaya koymaktadır. Kaynak etrafında seferber edilen girişimlerin ve bilgi türlerinin çeşitliliğine rağmen, su temini kalıcı bir sorun olmaya devam etmektedir. Kamerun'daki su sektörü, kimi zaman birbirine zıt mantıklara sahip çok sayıda aktörün müdahalesine olanak tanıyan kapsamlı bir hukuki çerçeveyle düzenlenmektedir (Nya, 2020). Araştırma, Kamerun'daki su yönetişimini eleştirel bir perspektiften inceleyerek, su kaynaklarının yönetimini şekillendiren tarihsel, siyasal, sosyo-ekonomik ve kurumsal dinamikleri analiz etmektedir. Kamu politikası araçlarının analizi (Lascoumes ve Le Galès, 2004) ile aktör ağları teorisini (Le Galès ve Thatcher, 1995) birlikte kullanan çalışma, kamu politikaları sosyolojisi ve yapısalcı-kurmacı paradigma içinde konumlanmaktadır (Lincoln ve diğerleri, 2018). Çalışma, merkezi kamu düzenlemesinden daha katılımcı yönetişim biçimlerine geçişi, neoliberal özelleştirme modelinin tartışmalı yükselişini ve topluluk temelli modellerin ortaya çıkışını ele almaktadır. Yaoundé, Douala ve Kumbo örnekleri üzerinden içme suyuna erişimde kullanılan siyasal ve toplumsal araçlar sorgulanmakta; su yönetişimi, çok sayıda aktör arasında müzakere edilen, doğrusal olmayan ve dekolonyal bir yaklaşım çerçevesinde ele alınan bir süreç olarak değerlendirilmektedir (Blanchon ve Casciarri, 2021).
Özet (Çeviri)
This research examines the issue of water governance in Cameroon within a context marked by persistent difficulties in accessing safe drinking water. Low levels of access to water have led to growing public dissatisfaction with government policies in the management of the water sector (Ngefor, 2011). The expression of this dissatisfaction among local communities is linked to a lack of transparency, the absence of distributive justice in access to water, bureaucratic constraints, and corruption factors that continue to fuel social contestation (Ben Page, 2003). In this context, the Cameroonian case highlights water management as a major concern at the international, national, and local levels. Despite the diversity of initiatives and forms of knowledge mobilized around this resource, water supply remains a persistent challenge. The water sector in Cameroon is governed by a substantial legal framework that enables the involvement of a plurality of actors with sometimes divergent logics (Nya, 2020). Adopting a critical perspective, this research analyzes the historical, political, socio-economic, and institutional dynamics that have shaped water resource management in Cameroon. Drawing on the analysis of policy instruments (Lascoumes and Le Galès, 2004) and actor-network theory (Le Galès and Thatcher, 1995), the study is situated within the sociology of public policy and the constructivist paradigm (Lincoln et al., 2018). It examines the transition from centralized public regulation to more participatory forms of governance, the contested rise of neoliberal privatization models, and the emergence of community-based approaches. Based on cases from Yaoundé, Douala, and Kumbo, the study interrogates political and social instruments shaping access to drinking water and conceptualizes water governance as a non-linear process, negotiated among a plurality of actors and embedded within a decolonial approach (Blanchon and Casciarri, 2021).