Fikret Emirov'un piyano eserlerinin Azerbaycan muğam kültürü ve piyano eğitimi açısından incelenmesi
An analysis of Fikret Emirov's piano works from the perspective of Azerbaijani muğam culture and piano education
  1. Tez No: 994879
  2. Yazar: GAMZE PAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Eğitim ve Öğretim, Music, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Fikret Emirov'un piyano eserlerini tanıtmak ve bestecinin seçilmiş iki piyano eserini müziksel açıdan analiz etmek ve pedagojik yönlerini değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında eserlerin melodik, ritmik ve armonik yapıları incelenmiş; muğam temelli unsurların piyano tekniği ve müziksel ifade üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Yapılan analizler, Emirov'un piyano eserlerinin teknik, müziksel ve pedagojik açıdan zengin bir içerik sunduğunu ve Azerbaycan müziğinin özgün karakterini yansıttığını ortaya koymuştur. Çalışmada ayrıca, eserlerin orta ve ileri düzey piyano öğrencileri açısından taşıdığı teknik ve yorumlayıcı gereklilikler ele alınmış; bu yönüyle eserlerin piyano repertuarındaki yeri ve pedagojik değeri ortaya konulmuştur. Bu bağlamda tez, Emirov'un piyano eserlerinin müziksel özelliklerini değerlendirmekle birlikte, söz konusu eserlerin piyano eğitimi bağlamındaki önemini vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was prepared to introduce Fikret Emirov's piano works and to analyze two selected piano works by the composer from a musical perspective and evaluate their pedagogical aspects. Within the scope of this study, the melodic, rhythmic, and harmonic structures of the works were examined; the effects of mugam-based elements on piano technique and musical expression were evaluated. The analyses conducted reveal that Emirov's piano works offer a rich content in terms of technique, musicality, and pedagogy, reflecting the unique character of Azerbaijani music. The study also examines the technical and interpretive requirements of the works for intermediate and advanced piano students, thereby highlighting their place in the piano repertoire and their pedagogical value. In this context, the thesis aims to evaluate the musical characteristics of Emirov's piano works and emphasize their importance in the context of piano education.