İkinci yabancı dil olarak Almanca öğrenen ortaokul öğrencilerinin kelime öğreniminde görsel materyallerin etkililiği
The effectivness of visual materials in vocabulary acquisition of secondary school students learning as a second foreign language
- Tez No: 994878
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın gerçekleştirilmesindeki temel amaç ikinci yabancı dil olarak Almanca dersini ilk kez alan ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin görsel materyallerle kelime öğreniminin etkisini incelemek ve bu yöntemin öğrencilerin kelime edinimindeki başarısı ile kalıcılığını değerlendirmektir. Araştırma ile aynı zamanda, 21.yy ''Teknoloji Çağı''nın kişisel ve akademik hayata olan olumlu katkıları gözönünde bulundurulduğunda alanımız olan Alman dili öğretiminde MEB'in başlatmış olduğu ''Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli'' kapsamında ortaokullarada Almanca dersi öğretilmesi hususunu desteklemeye ve gelişimine katkıda kulunmaya çalışılmıştır. Yöntem: Bu araştırma, nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan kontrol gruplu yarı deneysel desen temel alınarak yürütülmüştür. Bu kapsam bağlamında Konya ilinde yer alan ve Çoklu Yabancı Dil Eğitim Modeli'ne dahil edilen ''Proje Okulu'' olarak eğitim gerçekleştirilen Karaaslan Atatürk Ortaokulu'nda öğrenim gören 5/B ve 5/C sınıfları örneklem olarak seçilmiştir. İki sınıf toplamında 70 öğrenci ( B:35 C:35) çalışmaya katılmıştır. Veri toplama araçları ''Almanca Başarı Testi'' ve ''Yapılandırılmış Gözlem Formu''ndan oluşmaktadır. Verilerin analizi SPSS programı ile bağımlı-bağımsız örneklemler için t-testi ve karma ANOVA testi kullanılarak elde edilmiştir. Bulgular: Bağımsız örneklemler için t-testi ile kontrol ve deney gruplarının Almanca kelime öğrenimlerinin kalıcılığı ve düzeyi ölçüldüğünde deney grubunda kullanılan görsel materyaller kullanılarak Almanca kelime öğretim yöntemini kontrol grubuna göre kıyaslandığında anlamlı şekilde farklılık gösterdiği görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarının kelime öğrenimlerinin ve zaman faktörüne göre başarı durumlarının düzeyi karma ANOVA ile analiz edildiğinde yine görsel materyal kullanılarak kelime öğrenen deney grubunun kontrol grubuna göre başarısında anlamlı düzeyde farklılaşma olduğu görülmüştür. Sonuçlar: Elde edilen bulgular neticesinde görsel materyallerin kullanımı yeni bir dili ilk kez öğrenen küçük yaş grubundaki bireyler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Görsel materyal kullanımının yeni ve ilk kez öğrenilen kelimelerin daha kalıcı ve pratik şekilde öğrenildiğini böylelikle de uzun vadede hatırlanma durumunu yükselttiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary aim of this research is to examine the effect of visual materials on vocabulary learning among 5th-grade middle school students who are taking German as a second foreign language for the first time, and to evaluate the effectiveness and retention levels associated with this method. Additionally, considering the positive contributions of the 21st century“Technological Age”to personal and academic life, this study seeks to support and contribute to the development of the Ministry of National Education's (MoNE)“Multilingual Foreign Language Education Model,”within which German instruction has been integrated into middle schools as part of foreign language education in the field of German language teaching. Method: This study was conducted using a quasi-experimental design with a control group, one of the quantitative research approaches. Within this framework, the sample consisted of 5/B and 5/C classes of Karaaslan Atatürk Middle School, designated as a“Project School”included in the Multilingual Foreign Language Education Model in Konya. A total of 70 students (5/B: 35, 5/C: 35) participated in the study. Data collection tools consisted of the“German Achievement Test”and a“Structured Observation Form.”Data were analyzed using SPSS through independent and paired samples t-tests as well as mixed ANOVA. Findings: Independent samples t-test results indicated a significant difference in favor of the experimental group regarding the level and retention of German vocabulary learning when comparing the visual-material-supported instruction used in the experimental group with the method applied in the control group. Mixed ANOVA results further demonstrated that the vocabulary learning performance of the experimental group significantly differed from that of the control group over time, showing higher achievement among students taught with visual materials. Results: Based on the findings, the use of visual materials has a positive impact on young learners who are encountering a new language for the first time. It was concluded that visual material use facilitates more permanent and practical learning of newly introduced vocabulary, thereby enhancing long-term retention.