BRICS ve G20 ülkelerinde inovasyonun ekonomik büyümeye etkisi: Karşılaştırmalı panel vektör otoregresyon analizi
The impact of innovation on economic growth in BRICS and G20 countries: A comparative panel vector autoregression analysis
  1. Tez No: 994881
  2. Yazar: ALEV ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÜÇÜKKOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma BRICS ve G20 ülkelerinde 2000-2021 dönemi için inovasyon ve teknoloji gelişiminin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla BRICS, BRICS+, G20 ve G20-BRICS+ olmak üzere dört ülke bloğu için çeşitli analizler yapılarak sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu dört bloğun analizleri ile; BRICS ve G20 ülkelerinde inovasyon ve teknoloji gelişiminin ekonomik büyümeye etkilerinin karşılaştırılmasının yanında, BRICS'e yeni katılan ülkelerin sonuçlara etkileri ve G20 ülkelerinden BRICS+ ülkelerinin çıkartılmasıyla kalan, görece daha gelişmiş ülkelerdeki etkilerin karşılaştırılması hedeflenmiştir. Araştırmanın kapsadığı dönem verilerin erişilebilirliği göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Analizler tasarlanırken sermaye birikimi ile yeniliği, aynı sürecin iki ayrı nedensel faktörü olarak değil de aynı sürecin iki yönü olarak ele alan Aghion – Howitt modelini temel alarak, teknolojik ilerlemenin içselleştirildiği Schumpeteryen bir yol izlenmiştir. Araştırmada ülke bloklarının ekonomik büyümelerinin ölçümü için Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) değişkeni, inovasyonun vekil değişkenleri olarak Ar-Ge harcamaları (GSYİH'nin yüzdesi olarak ifade edilmiştir), patent başvuruları, marka başvuruları; teknoloji gelişiminin vekil değişkenleri olarak da ekonomik karmaşıklık endeksi ve toplam faktör verimliliği değişkenleri kullanılmıştır. Yapılan analizlerde Panel Vektör Otoregresyon analiz yöntemi kullanılmış, analizler EViews 12 SV programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda dört blokta da ekonomik büyümede meydana gelen değişikliklerin büyük çoğunluğunun kendi iç dinamikleri tarafından açıklanmakta olduğu görülmektedir. İnovasyon ve teknoloji gelişiminin ekonomik büyüme değişikliklerine katkısı görece düşük kalmaktadır. BRICS ülkelerinde GSYİH üzerinde, uzun dönemde Ar-Ge harcamaları ve toplam faktör verimliliğinin küçük pozitif ve marka başvurularının küçük negatif etkileri görülmektedir. Ar-Ge harcamalarının patent başvurularına ve patent başvurularının da marka başvurularına etkileri dikkat çekmektedir. Ancak bu etkiler ekonomik büyümeyi desteklememektedir. BRICS+ ülkelerinde Ar-Ge harcamaları uzun dönemde toplam faktör verimliliği ve ekonomik karmaşıklık endeksinden küçük pozitif etkiler almaktadır. G20 ülke bloğunda her değişkenin genellikle kendi iç dinamiklerinden etkilendiği görülmektedir. Sadece markalaşma, uzun vadede ekonomik büyüme ile bağlantılıdır. G20-BRICS+ ülke bloğunda da genel olarak her değişkenin kendi iç dinamiklerinden etkilendiği görülmektedir. Ekonomik büyüme en çok marka başvuruları değişkeninden pozitif etkiler almaktadır. Bu durum markalaşmanın uzun vadede ekonomik büyüme ile bağlantılı olduğunu göstermektedir. Tüm ülke bloklarında inovasyon bileşenlerinde meydana gelen değişiklikler, ekonomik büyüme şoklarından etkilenmektedir. Ar-Ge harcamaları şokundan kaynaklanan ekonomik büyüme değişikliğinin en yüksek olduğu blok BRICS bloğudur. BRICS'e yeni katılan ülkelerin etkisiyle Ar-Ge harcamaları şokundan kaynaklanan büyüme, yok denebilecek seviyelere inmektedir. Marka başvurularının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri G20-BRICS+ ülkelerinde diğer bloklara göre oldukça yüksektir. Bu durum markalaşmanın gelişmiş ülkelerde ekonomik büyümeye etkilerinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Toplam faktör verimliliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, BRICS bloğunda diğer bloklara göre daha yüksek gözlemlenmektedir. Teknoloji göstergeleri tüm bloklarda, özellikle G20 ve G20-BRICS+ bloklarında birbirini kısa vadede düşük oranlarda etkilemektedir. Çalışmadan elde edilen temel bulgular şu şekilde özetlenebilir: (1) Dört blokta da ekonomik büyümedeki değişimlerin büyük bölümü kendi iç dinamikleri tarafından açıklanmakta olup, inovasyon ve teknoloji göstergelerinin kısa vadeli etkisi sınırlı kalmaktadır. (2) Ar-Ge harcamaları ve toplam faktör verimliliği şoklarının ekonomik büyüme üzerindeki etkileri, gelişmekte olan ülkelerde, özellikle BRICS bloğunda daha belirginken, yeni ülkelerin eklenmesiyle oluşan BRICS+ bloğunda Ar-Ge harcamaları kaynaklı büyüme etkileri zayıflamaktadır. (3) Gelişmiş ülkelerin ağırlıkta olduğu G20-BRICS+ ülke bloğunda markalaşmanın ekonomik büyüme üzerindeki etkisi diğer bloklara kıyasla daha güçlüdür.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the effects of innovation and technological development on economic growth in BRICS and G20 countries over the period 2000–2021. To this end, four country blocs—BRICS, BRICS+, G20, and G20-BRICS+ are constructed and analyzed comparatively. This framework allows not only a comparison of innovation and technology driven growth dynamics between BRICS and G20 countries, but also an assessment of the impact of newly admitted BRICS members on the results and how growth dynamics differ among relatively more advanced economies when BRICS+ countries are excluded from G20. The period covered by the study was determined by considering data availability. In designing the analyses, a Schumpeterian approach was followed, based on the Aghion–Howitt model, which treats capital accumulation and innovation not as two separate causal factors of the same process but as two dimensions of the same process, and in which technological progress is endogenized. In the study, Gross Domestic Product (GDP) was used to measure the economic growth of country blocs; R&D expenditures (expressed as a percentage of GDP), patent applications, and trademark applications were used as proxy variables for innovation; and the Economic Complexity Index and Total Factor Productivity were used as proxy variables for technological development. The analyses were conducted using the Panel Vector Autoregression method, and all estimations were carried out using EViews 12 SV software. The results indicate that, in all four blocs, the majority of changes in economic growth are explained by their own internal dynamics, while the contribution of innovation and technological development to changes in economic growth remains relatively low. In BRICS countries, small positive long-run effects of R&D expenditures and total factor productivity on GDP are observed, while trademark applications exhibit small negative effects. The effects of R&D expenditures on patent applications and of patent applications on trademark applications are also noteworthy. However, these effects do not support economic growth. In BRICS+ countries, R&D expenditures receive small positive long-run effects from total factor productivity and the economic complexity index. In the G20 country bloc, each variable is generally influenced by its own internal dynamics. Only trademark applications is linked to economic growth in the long run. In the G20–BRICS+ country bloc, it is again observed that each variable is generally influenced by its own internal dynamics. Economic growth receives the strongest positive effects from trademark applications. This indicates that trademark applications is linked to economic growth in the long run. In all country blocs, changes in innovation components are affected by economic growth shocks. The BRICS bloc exhibits the largest response of economic growth to R&D shocks. With the inclusion of newly admitted BRICS countries, growth driven by R&D shocks declines to a negligible level. The effects of trademark applications on economic growth are considerably higher in G20–BRICS+ countries compared to other blocs. This indicates that the effects of trademark applications on economic growth are stronger in developed countries. The effects of total factor productivity on economic growth are observed to be higher in the BRICS bloc compared to other blocs. Technology indicators, in all blocs; especially in the G20 and G20–BRICS+ affect each other at low levels in the short run. The main findings of the study can be summarized as follows: (1) In all four blocs, the majority of variations in economic growth are explained by their own internal dynamics, while the short-run effects of innovation and technology indicators remain limited. (2) The impacts of R&D expenditures and total factor productivity shocks on economic growth are more pronounced in developing economies, particularly in the BRICS bloc; however, in the BRICS+ bloc formed with the inclusion of new member countries, growth effects driven by R&D expenditures weaken. (3) In the G20-BRICS+ bloc, where developed countries are more dominant, the impact of trademark applications on economic growth is stronger compared to the other blocs.