Okullarda sosyal sermayenin öğrenen örgüt yapısı üzerindeki etkisinde öğretmen liderliğinin aracı rolü
The mediating role of teacher leadership in the impact of social capital on learning organization structure in schools
- Tez No: 994882
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCELLA SAVAŞ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okullarda sosyal sermaye ile öğrenen örgüt yapısı arasındaki ilişkide lider öğretmenin aracılık rolünü incelemektir. Araştırma, söz konusu kavramlar arasındaki etkileşimi bütüncül bir yaklaşımla ele alarak, kavramsal düzeyde üçlü bir etkileşim modeli ortaya koymayı ve bu alandaki literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemektedir. Çalışma, Erzurum il merkezi ve ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler ile yürütülecektir. Veri toplama sürecinde katılımcılara Sosyal Sermaye Ölçeği Polatcan (2018), Öğrenen Okul Ölçeği Uğurlu vd. (2014) ve Öğretmen Liderliği Davranış Ölçeği (ÖLDÖ) Bolat (2023) uygulanacaktır. Araştırma, sosyal sermaye ile öğrenen örgüt olma düzeyi arasındaki ilişkide lider öğretmenliğin aracılık rolünü test etmeye yönelik olup, ilişkisel tarama modeli temelinde desenlenmiştir. Elde edilen veriler, Hayes'in geliştirdiği PROCESS Macro (Model 4) kullanılarak analiz edilecektir. Analiz bulguları doğrultusunda, araştırma problemlerine ilişkin yanıtlar aranacak ve elde edilen sonuçların eğitim yönetimi literatürüne kuramsal ve uygulamalı katkılar sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of the leader teacher in the relationship between social capital and the learning organization structure in schools. The research aims to present a three-dimensional interaction model at the conceptual level by addressing the interaction between the concepts in question with a holistic approach and to fill the gap in the literature in this field. The study will be carried out with teachers working in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in Erzurum city center and its districts. During the data collection process, Social Capital Scale Polatcan (2018), Learning School Scale Uğurlu et al. (2014) and Teacher Leadership Behavior Scale (ÖLDÖ) Bolat (2023) will be applied to the participants. The research aims to test the mediating role of the leader teacher in the relationship between social capital and the level of being a learning organization and is designed on the basis of the relational screening model. The obtained data will be analyzed using PROCESS Macro (Model 4) developed by Hayes. In line with the analysis findings, answers to the research problems will be sought and the results obtained are expected to provide theoretical and practical contributions to the educational administration literature.