Übersetzungskritische analyse der formbetonten texte am beispiel von übertragungen aus den Deutshen literarischen gattungen
Alman yazınsal metinlerinden seçilen çeviri örneklerinde üstü örtük ifadelerin çeviri eleştirisi yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 994918
  2. Yazar: YÜKSEL SUYANİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dilbilimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma teorik ve empirik olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yani teorik bölümde çalışmamızın amacını ve çalışma yöntemini belirledik, ardından çevirmenlerin yazınsal metinlerin çevirisinde en önemli dilsel sorunlardan birinin deyimler oldugunu belirttik ve bunların aktarılışında zorlandıklarına dair hipotezler ileri sürdük. Çünkü edebi metinler sanat ağırlıklı metinlerdir. Özellikle bu metinlerin sanat katına yükselmesinde deyimlerin ön planda yer aldığını görürüz. Bilindiği üzere edebi metinler, bir halkın geleneklerini, göreneklerini, alışkanlıklarını, kısacası kültürünü oluşturmaktadır ve böylece dünyanın ortak mirası olarak kabul edilmektedir. Edebi metinlerin çevirisinde, sözünü ettiğimiz deyimlerle birlikte kültür unsurunun da bir dilden diğerine aktarılması ve ayrıca yazarın üslubu ve söz konusu metnin içeriğinin de esdeğer olarak çevirilmesi gerekir. Araştırmamızın ikinci bölümünde, teorik bölümde ortaya koyduğumuz hipotezleri, Alman edebiyatının çeşitli türlerinden Türkçeye yapılmış örnek çeviriler ve çeviri eleştirisi dikkate alınarak test etmek istedik. Bu süreçte, çevirmenlerin metinlerin içeriğini ve üslubunu eşdeğer bir şekilde aktarmakta zorluk yaşadıklarını tespit ettik. Bu da hipotezimizi doğruladı. Özetle, edebiyat çevirmenlerinin sanat metinlerini çevirirken her iki dil ve kültür hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmaları gerektiğini vurguladık.
Özet (Çeviri)
This study consists of two main parts: a theoretical part and an empirical part. In the first part, i.e. the theoretical part, we defined the aim and method of our work and then explained that idioms are one of the most important linguistic problems in the translation of literary texts, and put forward hypotheses as to why their translation is so difficult. This is because literary texts are art-oriented texts. Idioms play an important role, particularly in the artistic enhancement of these texts. It is well known that literary texts shape the traditions, customs and habits, in short, the culture of a people, and are therefore considered to be part of the world's common heritage. When translating literary texts, in addition to the idioms mentioned above, the cultural elements must also be transferred from one language to another (in our case from German to Turkish), and the author's style and the content of the text in question must also be translated equivalently. In the second part of our study, we sought to test the hypotheses established in the theoretical section using sample translations of various genres of German literature into Turkish and taking translation criticism into account. We found that translators had difficulty rendering the content and style of the texts equivalently. This confirmed our hypothesis. In summary, we emphasised that literary translators must have comprehensive knowledge of both languages and cultures when translating literary texts.