Kadınlarda beden algısı ve giysi seçimine etkisi
Body perception in women and it's effect on clothing choise
- Tez No: 994951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE GÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Kadınlar için beden algısı, sadece fiziksel görünümle ilişkili bir değerlendirme değil, aynı zamanda bireyin kendisiyle ve çevresiyle kurduğu ilişkinin önemli bir parçasıdır. Giysi seçimleri ise kadınların beden algılarının bir yansımasıdır ve çalışma yaşamında kimliklerini ve duruşlarını gösteren bir ifade alanıdır. Bu araştırma tarama modelli nicel bir araştırma olup; kamu sektörü ve özel sektörde çalışan kadınların beden algılarının giysi seçimlerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca çalışmada, kadınların beden algılarının giysi seçimleriyle ilişkisinin sektör değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ilinde kamu sektörü ve özel sektörde çalışan kadınlardan oluşan toplam 439 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiş; beden algısı ile giysi seçimi arasındaki ilişki, sektör değişkeni açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Kadınlar çalışma ortamlarında, başarılı olmanın yanı sıra toplumsal beklentilerle karşı karşıya kalabilirler. Bununla birlikte bireysel deneyimleri, onların kendi vücutlarına karşı olan algılarını şekillendirmektedir. Olumlu bir beden algısı kadınların iş yerlerinde güçlü pozisyonlar elde edebilmelerini sağlar. Araştırma bulguları, kadınların beden algılarının giysi seçimleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Kamu sektöründe ve özel sektörde çalışan kadınlar arasında beden algısı ve giysi seçimleri açısından farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca olumlu beden algısına sahip kadınların, giysi seçimlerinde daha bilinçli, özgüvenli ve işlevsel tercihlerde bulunduğu belirlenmiştir. Araştırma, çalışan kadınların beden algılarının giysi seçimleriyle olan ilişkisini sektör değişkeni etkisiyle ele alarak, konuyu karşılaştırarak incelemesi açısından önemlidir. Elde edilen bulgular, kadınların beden algıları ve giysi seçimleri üzerine önemli veriler sunarak moda tasarımı, hazır giyim sektörü ve tüketici davranışları alanlarında yeni tasarım yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Sektörel ihtiyaçlara ve kadınların beden çeşitliliğine uygun, kapsayıcı tasarımlar oluşturulması açısından da bulgular yol gösterici nitelikte olabilir. Ayrıca kadınların giyim davranışlarını anlamaya yönelik akademik çalışmalara katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Body image for women is not merely an assessment related to physical appearance; it is also an important part of the relationship an individual establishes with themselves and their surroundings. Clothing choices are a reflection of women's body image and serve as an expression of their identity and stance in the workplace. This research is a quantitative survey study conducted to examine the effect of body image on clothing choices among women working in the public and private sectors. The study also aimed to reveal whether the relationship between women's body image and clothing choices differs according to sector variables. Within the scope of the research, a survey was conducted with a total of 439 women working in the public and private sectors in Istanbul. The data obtained were evaluated using statistical analysis techniques; the relationship between body image and clothing choice was examined comparatively in terms of the sector variable. Women in the workplace may face societal expectations as well as the pressure to succeed. However, their individual experiences shape their perceptions of their own bodies. A positive body image enables women to attain powerful positions in the workplace. The research findings reveal that women's body image has a significant effect on their clothing choices. Differences were identified between women working in the public and private sectors in terms of body image and clothing choices. Furthermore, it was determined that women with a positive body image make more conscious, confident, and functional choices in their clothing selections. The research is important in that it examines the relationship between working women's body image and clothing choices, considering the effect of sector variables and comparing the subject. The findings provide important data on women's body image and clothing choices and can contribute to the development of new design approaches in the fields of fashion design, the ready-to-wear sector, and consumer behaviour. The findings may also serve as a guide for creating inclusive designs that meet sectoral needs and accommodate women's body diversity. Furthermore, it is expected to contribute to academic studies aimed at understanding women's clothing behaviours.