Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğretmen ve öğrenci görüşleri: Belgrad Üniversitesi örneği
Teacher and student opinions on teaching Turkish as a foreign language: The case of Belgrade University
- Tez No: 995074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ GEÇGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sırp dili, günlük iletişimde önemli sayıda Türkçe kökenli kelime içermekte olup, Sırp kültürü de birçok açıdan Türk kültürüyle ortak paydalar taşımaktadır. Bu yakın kültürel ve dilsel ilişkilere paralel olarak, Sırbistan'daki Türkoloji alanındaki akademik çalışmalar 20. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Fehim Bayraktarević, 1925 yılında Belgrad Üniversitesi Felsefe Fakültesi'nde Doğu Dilleri Bölümü'nü kurmuş ve burada“Türk Dili”derslerini seçmeli olarak vermeye başlamıştır. 1960 yılında Filoloji Fakültesi bağımsız bir yapıya kavuştuğunda, bünyesinde“Doğu Dilleri Bölümü”oluşturulmuş ve Türk Dili ile Edebiyatı bu bölümün önemli bir bileşeni haline gelmiştir. O tarihten itibaren bölümde Türk dili, edebiyatı ve kültürü alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim verilmeye başlanmıştır. Sırbistan'da Türk dili öğretimi tarihsel köklere sahip olmakla birlikte, günümüzde özellikle Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi bünyesinde kurumsallaşmış bir yapıdadır. Bölüm hem akademik hem de kültürel düzeyde Türkiye ile ilişkileri geliştiren önemli bir merkez hâline gelmiştir. Kendine özgü müfredatıyla Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, geçmişte Avrupa'daki en verimli Türkoloji merkezlerinden biri olma özelliği göstermiştir. Bu çalışma, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da yer alan Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenme nedenlerini ve süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, öğrencilerin Türkçeye yönelik tutumlarını, dili öğrenme gerekçelerini, karşılaştıkları zorlukları ve öğrenme deneyimlerini bireysel anlatılar v aracılığıyla ortaya koymayı hedeflemektedir. Nitel araştırma desenlerinden anlatı çalışması modeli benimsenmiş ve veriler Belgrad Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünün 45 öğrencisinden ve üniversitede çalışan 5 öğretim elemanından toplanmıştır. Katılımcılara, dil öğrenimiyle ilgili açık uçlu soru yöneltilerek bireysel deneyimlerini, algılarını ve önerilerini içeren veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Serbian language contains a significant number of Turkish-origin words in everyday communication, and Serbian culture shares many common elements with Turkish culture. In parallel with these close linguistic and cultural ties, academic studies in the field of Turkology in Serbia date back to the early 20th century. Fehim Bayraktarević (November 14, 1889 – February 22, 1970) established the Department of Oriental Languages at the Faculty of Philosophy, University of Belgrade, in 1925 and began offering“Turkish Language”courses as electives. In 1960, when the Faculty of Philology became an independent institution, the Department of Oriental Languages was established within it, and Turkish Language and Literature became a significant component of this department. Since then, undergraduate, graduate, and doctoral programs have been offered in the fields of Turkish language, literature, and culture. Although Turkish language instruction in Serbia has deep historical roots, it is currently institutionalized primarily within the Faculty of Philology at the University of Belgrade. The department has become a prominent center for fostering academic and cultural relations with Turkey. With its unique curriculum, the Department of Turkish Language and Literature at the Faculty of Philology, University of Belgrade, has historically been one of the most productive centers for Turkology in Europe. This study aims to examine the process of learning Turkish as a foreign language by students enrolled in the Department of Turkish Language and Literature at the Faculty of Philology, University of Belgrade, located in Serbia's capital city. The research seeks to explore students' attitudes towards Turkish, their motivations for learning the language, the vii challenges they face, and their learning experiences through personal narratives. A qualitative research design based on narrative inquiry was adopted, and data were collected from 45 students. Participants were asked six open-ended questions related to language learning, yielding insights into their individual experiences, perceptions, and suggestions.