Sağ-sol çatışması: Modernlik,modernlik karşıtlığı bağlamında bir çözümleme
Right-left conflict: An analysis in the context of modernity and anti-modernity
- Tez No: 995116
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, sağ ve sol ayrımını modernlik ve anti-modernlik (modernlik karşıtlığı) bağlamında analiz etmektir. Tez; sağ ve sol kavramlarının tarihsel ve düşünsel gelişim süreçlerini incelemekte; bu kavramları modernlik ve modernlik karşıtlığı ile kurdukları ilişkiler üzerinden değerlendirmektedir. Tezin birinci bölümünde, modern öncesi çağlar“klasik dönem”olarak ifade edilmiş; bu dönemde siyasal, toplumsal ve hukuki düzenin temel belirleyicisi olan din olgusu“geleneksel toplum”çatısı altında ele alınmıştır. Dinin belirleyici olduğu bu dönemde sağ ve solun karşılık bulduğu anlamlara yer verilmiştir. Ayrıca klasik dönemden modern döneme geçiş ifade edilirken modernleşme, modernite ve modernizm gibi temel kavramlar açıklanarak sağ ve sol kavramlarının ideolojik temelleriyle ilişkisi kurulmuştur. İkinci bölümde ise, ideolojilerin doğuşu, rönesans ve reform süreçleri yer almıştır. Rönesans ve reform süreci modern Avrupa'nın inşasında büyük rol oynamıştır ancak bu dönemlerde sağ ve sol siyasi ayrımından net bir şekilde söz etmek mümkün görülmemiştir. Düşünce ve değerler bakımından bireycilik-akılcılık, hümanizm yani insan merkezli dünya görüşü gibi fikirlerin tohumları bu süreçte atılmış, bilim ve sanat yükselişe geçmiştir. Bu gelişmeler özellikle ileride ortaya çıkacak olan sol görüşün temelini oluşturacak olan özgürlükçü düşünceye dayanak olmaktadır. Bu doğrultuda sağ ve sol siyasi ayrımının tarihsel gelişimi, temsil ettiği ideolojiler ve siyasi partilerle ilişkisi incelenmiş ideolojilerin siyasi yelpazede gösterimlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, anti-modernlik ele alınmış, bu süreçte Batı-dışı toplumlar üzerinden bir analiz gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda modernlik ve anti-modernlik kavramlarının Batı ve Batı-dışı toplumlarda yaşanan modernleşme süreçleriyle olan ilişkisi değerlendirilmiş; sağ ve sol ayrımlarının neden toplumdan topluma değişkenlik gösterdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu süreçlerin sonunda ortaya çıkan sağ ve sol ayrımı, Anthony Giddens ve Slavoj Žižek'in moderniteye ilişkin ideolojik yaklaşımları, modernitenin evrenselcilik iddiası ve çelişkili yapısı ekseninde tartışmaya açılmıştır. Literatür taramasına dayalı olan bu çalışma, klasik sağ-sol ayrımına teorik bir derinlik katmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the distinction between the political right and left through the lens of modernity and anti-modernity. The study examines the historical and intellectual development of these concepts and evaluates their relationship to modernity and opposition to modernity. In the first chapter, the pre-modern era is framed as the“classical period,”during which religion is identified as the primary determinant of political, social, and legal order and is discussed under the framework of“traditional society.”This section also explores how notions corresponding to“right”and“left”were understood in a context dominated by religious authority. Furthermore, the transition from the classical period to the modern era is explained by introducing key concepts such as modernization, modernity, and modernism, and linking these to the ideological foundations of the right and left. The second chapter focuses on the rise of ideologies, examining the Renaissance and Reformation as transformative processes that shaped modern Europe. While a clear political division between right and left had not yet emerged in these periods, ideas such as individualism, rationalism, and humanism—the foundations of a human-centered worldview—were planted, alongside the growing influence of science and art. These intellectual developments provided a basis for liberal thought, which would later underpin left-wing political theory. The chapter further explores the historical development of right and left, their associated ideologies, and their representation within the political spectrum. The third chapter shifts focus to anti-modernity and offers an analysis of non-Western societies, evaluating how the concepts of modernity and anti-modernity intersect with modernization processes in both Western and non-Western contexts. It also examines why political divisions between right and left vary across societies. The analysis culminates in a discussion of the right–left divide in relation to the ideological perspectives of Anthony Giddens and Slavoj Žižek on modernity, particularly addressing modernity's universalist claims and inherent contradictions. Based on an extensive literature review, this study aims to contribute theoretical depth to the classical understanding of the right–left political dichotomy.