Binaların sürdürülebilir yenilenmesi üzerine model önerisi: Sivas tren garları alan çalışması
Modal proposal for sustainable renovation of buildings: Sivas train stations case study
  1. Tez No: 995218
  2. Yazar: SEMA BALÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN YAMAÇLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir kalkınma kapsamında yapı inşa etme süreçlerinde küresel sorunları ifade eden küresel ısınma ve iklim değişikliğinin önlenmesi için sürdürülebilirliği hedefleyen bir vizyon benimsenmelidir. Bu vizyon yalnızca yeni olan değil mevcut binaları da dikkate almalı ve enerji, su ve malzemeleri etkili bir şekilde kullanan ve bu süreçte iç ortam kalitesine önem veren tasarımlar geliştirilmelidir. Çalışmada mevcut binaların sürdürülebilir değerler kazandıracak şekilde yenilenmeleri benimsenmekte ve binaların yeşil teknolojiler ve çevre dostu malzemelerle çevreye duyarlılıklarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Bina stokunun uzun vadeli sürdürülebilir hedeflere ulaşmada önemli bir rol oynadığı göz önüne alındığında binaların sürdürülebilir yenilenmeleri için yeni uygulamalara ve yönetim sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle yapılan yenileme işlemlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Tez çalışmasının yöntemi sürdürülebilir bina yenileme üzerine mevcut araştırmalar doğrultusunda literatür taramasına ve alan çalışması üzerinde yapılan değerlendirmelere dayanmaktadır. Çalışmada yaşam döngüsü düşüncesi ile tasarımın her aşaması bütünsel perspektifte ele alınarak binaların sürdürülebilir yenilenmesi kavramı kapsamlı şekilde tanımlanmıştır. Tez çalışması, sürdürülebilir bina yenileme yönetimiyle ilgili araştırma boşluklarını ve potansiyel yeni araştırma konularını belirlemeyi, sürdürülebilir bina yenileme konusunda yapılacak uygulamalar ile izlenecek yol haritasını oluşturmayı amaçlamaktadır. Binaların sürdürülebilir değerini artırma konusunda yapılan araştırmalar doğrultusunda Sivas'ta bulunan tren garı yapıları alan çalışması olarak sunulmakta ve sürdürülebilir nitelikleri analiz edilmektedir. Çalışmanın sonucunda yapılar için, binaların sürdürülebilir yenilenmelerine yönelik uygulamalar ile yapıların yenilenmeleri süreci için yönetsel akış önerisi geliştirilmektedir. Tez çalışmasında binaların sürdürülebilirlik yaklaşımıyla enerji, su, malzeme ve atık konularında kapsamlı ve bütünsel bir şekilde yenilenmesine vurgu yapılmaktadır. Çalışmada son olarak araştırmanın sonuçları özetlenmekte ve yapıların sürdürülebilir yenilenmesi ile ilgili profesyoneller için öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability-focused vision should be adopted in building construction processes to prevent global warming and climate change, which represent global challenges within the scope of sustainable development. This vision should take into account not only new but also existing buildings, and designs should be developed that use energy, water and materials effectively and give importance to indoor air quality in the process. The study aims to renovate existing buildings to provide them with sustainable values and to increase the environmental awareness of the buildings with green technologies and environmentally friendly materials. Given that the building stock plays a crucial role in achieving long-term sustainable goals, new practices and management systems are needed for the sustainable renovation of buildings. Renovation processes, in particular, need to be monitored and evaluated. The method of the thesis study is based on literature review and field study evaluations in line with existing research on sustainable building renovation. In this study, the concept of sustainable renovation of buildings is defined comprehensively by considering each stage of design from a holistic perspective with life cycle thinking. The thesis aims to identify research gaps and potential new research topics related to sustainable building renovation management, and to develop a roadmap for sustainable building renovation practices. In line with research on increasing the sustainable value of buildings, the train station buildings in Sivas are presented as a field study and their sustainable qualities are analyzed. As a result of the study, practices for sustainable building renovations and a proposed management flow for the renovation process are being developed. The thesis emphasizes the comprehensive and holistic renovation of buildings with a sustainability approach in terms of energy, water, materials and waste. Finally, the study summarizes the results of the research and offers recommendations for professionals involved in the sustainable renovation of buildings.