İki farklı retraksiyon solüsyonunun dişeti dokusunda oluşturduğu histopatlojik etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the histopathologic effects of two different retraction solutions in gingival tissue
  1. Tez No: 99534
  2. Yazar: ERHAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ YAVUZYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma; rutin pratikte tercih edilen iki farklı retraksiyon solüsyonunun dişeti dokusunda oluşturduğu histopatolojik değişiklikleri değerlendirmek amacıyla planlanmıştır. In vivo olarak gerçekleştirilen çalışmada, retraksiyon solüsyonu olarak %10'luk alüminyum klorid hekzahidrat solüsyonu ve %15,5'lik demir sülfat solüsyonu kullanılmıştır. Solüsyonlar, denek olarak seçilen köpeklerin dişeti olukları içine mekanik- kimyasal yöntem ile 3 dakika süreyle uygulanmıştır. Uygulamayı takip eden 30 dakika, 24 saat, 7 gün ve 12 günlük periyotlarla alınan doku örnekleri histopatolojik takibe alınmıştır. Elde edilen örnekler ışık mikroskobunda, epitelde meydana gelen hasar, bağ dokusundaki değişiklikler ve iltihap olarak üç grupta incelenmiş ve sonuçlar istatistiksel olarak da değerlendirilmiştir. Biyolojik vasata üç dakika süreyle uygulanan iki solüsyonun, dört farklı periyottaki değerlendirilmeleri sonucu, alüminyum klorid solüsyonunun dişeti dokularında belirgin bir histopatolojik değişikliğe neden olmadığı, demir sülfat solüsyonunun ise başlangıçta belirgin doku yıkımına neden olduğu, ancak 12 günlük süre sonunda dokudaki değişimlerin normale döndüğü tespit edilmiştir. Sonuç olarak; alüminyum klorid solüsyonunun dişeti retraksiyonu için demir sülfat solüsyonuna göre biyolojik uyum yönünden daha uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the histopathologic effects in gingival tissues of two different retraction solutions those were used commonly for clinical practicş. In this in vivo study, 10% solution of aluminum chloride and 15.5% solution of ferric sulfate were used as retraction medicaments and dogs were used as the experimental animals. The cords saturated with medicaments were allowed to remain for 3 minutes in the gingival sulcus of the experimental animals. After removal of the cords, biopsies of the gingiva were taken at 30 minutes, 24 hours, 7 days and 12 days. For all specimens histological evaluation was performed to determine the degree of epithelial loss, alteration of the connective tissue and inflammation. The results were also analyzed statistically. When the histopathologic analysis was performed, it was observed that the aluminum chloride solution caused no significant histopahologic changes but the ferric sulfate solution caused significant changes in gingival tissues at early time intervals. On the other hand the tissues returned to normal by 12 days after retraction. As a conclusion, the biological maintenance of aluminum chloride solution is more satisfactory than ferric sulfate solution.