Formulation and characterization studies of sunscreen formulations
Güneş koruyucu formülasyon ve karakterizasyon çalişmaları
  1. Tez No: 995426
  2. Yazar: GOLNOUSH NOROUZI FARZAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN YAŞAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlaç ve Kozmetik Üretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Ultraviyole (UV) radyasyona sürekli maruz kalmak, diğer cilt hasarlarının yanı sıra güneş yanığı, iltihaplanma, fotoyaşlanma ve cilt kanserinin önemli bir nedenidir. Cildin yapısı, özellikle epidermis ve melanin, cildin UV radyasyonuna ne kadar duyarlı olduğunu belirler. Bu olumsuz sonuçların önlenmesi için, antioksidanlar, geniş spektrumlu güneş kremleri ve koruyucu ekipman gibi etkili fotokoruma tekniklerinin kullanılmasını gerekmektedir. Güneş kremi performansını değerlendirmek için in-vivo ve in-vitro SPF test teknikleri yaygın olarak kullanılır ve UV-Vis spektrofotometrisi, in-vitro SPF test için önemli bir bileşendir. UV filtrelerinin ve güneş kremi aktiflerinin kullanımı, sınıflandırılması ve test edilmesi, FDA, EU ve Asya yetkilileri de dahil olmak üzere kurumlar tarafından yayınlanmıştır. Bu çalışma, birincil aktif bileşen olarak doğal bir antioksidan olan klorojenik asit ile birlikte çeşitli bitki kaynaklı yağlar (susam, zeytin, nar çekirdeği, biberiye) ve UV filtreler (titanyum dioksit, çinko oksit ve octocrylene) içeren bir dizi güneş koruyucu emülsiyonunun formülasyonu ve incelemesini odaklanmıştır. On dört adet formülasyon oluşturuldu ve SPF, pH (cilt uyumluluğu için), viskozite, yoğunluk, FTIR spektrumları, fiziksel stabilite ve Franz difüzyon hücresi kullanılarak klorojenik asidin in vitro salınımı değerlendirildi. Maksimum SPF değeri (13,95), %10 octocrylene ve %1,5 klorojenik asit içeren F14 formülasyonunda kaydedildi. Mineral filtreler tek başına orta düzeyde koruma sağlar, ancak klorojenik asidin SPF'yi kimyasal filtrelerle birleştirildiğinde arttırdığı gösterildi. Birden fazla formülasyon (F2, F4, F5) kararsızlık nedeniyle elendi. Bu araştırma, fiziksel ve kimyasal UV filtrelerinin doğal antioksidanlarla bütünleştirilmesinin, etkili, kararlı ve ciltle uyumlu güneş kremi bileşimleri oluşturmak için uygulanabilir bir strateji sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Constant exposure to ultraviolet (UV) radiation is an important cause of sunburn, inflammation, photoaging, and skin cancer, along other types of skin damage. The structure within the skin—specifically, the epidermis and melanin content—determines how sensitive the skin is to UV radiation. Preventing these negative consequences requires the use of effective photoprotection techniques such antioxidants, broad-spectrum sunscreens, and protective gear. In-vivo and in-vitro SPF testing techniques are commonly used to assess sunscreen performance, with UV-Vis spectrophotometry being a crucial component of the latter. The use, classification, and testing of UV filters and sunscreen actives are outlined in regulatory recommendations issued by agencies including the FDA, EU, and Asian authorities. This study concentrated on the formulation and assessment of a series of sunscreen emulsions that include chlorogenic acid, a natural antioxidant, as the primary active component, alongside various plant-derived oils (sesame seed, olive, pomegranate seed, rosemary) and UV filters such as titanium dioxide, zinc oxide, and octocrylene. Fourteen formulations were created and evaluated for SPF, pH (for skin compatibility), viscosity, density, FTIR spectra, physical stability, and in vitro release of chlorogenic acid using a Franz diffusion cell. The maximum SPF value (13.95) was recorded in formulation F14, which incorporated 10% octocrylene and 1.5% chlorogenic acid. Mineral filters alone provide moderate protection, but chlorogenic acid was shown to improve SPF mostly when combined with chemical filters. Multiple formulations (F2, F4, F5) were discarded due to instability. The research indicates that the integration of physical and chemical UV filters with natural antioxidants presents a viable strategy for creating effective, stable, and skin-compatible sunscreen compositions.