Fotoprotektif özellikli nanopartiküllerin hazırlanması ve karakterizasyon çalışmaları
Preparation of photoprotective nanoparticles and characterization studies
  1. Tez No: 986789
  2. Yazar: ASLI BAYRAKDARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ AK DEMİROZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Biyokimya, Chemistry, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, fotoprotektif potansiyele sahip çinko oksit nanopartiküller (ZnONP), bitkisel kaynaklı beyaz çay (Camellia sinensis) ekstraktı kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle elde edilmiştir. Sentezlenen nanopartiküller, E vitamini ile birlikte uygun bir nanoyapılı lipid taşıyıcı (NLC) sistemi içerisine yüklenmiştir. Geliştirilen formülasyonun in vitro salım özellikleri değerlendirilmiştir. Salım profili incelendiğinde, cilt pH'ına uygun koşullarda daha yüksek oranda salım gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Formülasyonun güneş koruyucu potansiyeli, spektrofotometrik yöntemlerle belirlenen Sun Protection Factor değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Taşıyıcı sistemde yer alan her bir bileşenin SPF katkısı incelenmiş ve sistemin UV ışınlarına karşı anlamlı düzeyde koruyucu etki sağladığı ortaya konmuştur. Biyouyumluluk değerlendirmesi amacıyla HaCaT insan keratinosit hücre hattı üzerinde in vitro sitotoksisite çalışmalarında formülasyonun herhangi bir sitotoksik etki göstermediğini ve hücre canlılığını olumsuz yönde etkilemediğini göstermiştir. ABTS antioksidan aktivite testi sonucunda, sistemin antioksidan etkiye sahip olduğu görülmektedir. Fizikokimyasal ve morfolojik karakterizasyonlar gerçekleştirilmiş; ayrıca ICP-MS ölçümleri yapılmıştır. Geliştirilen sistemin, güvenli ve etkili bir fotoprotektif ajan olarak topikal uygulamalarda kullanılmaya elverişli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc oxide nanoparticles (ZnONPs) with photoprotective potential were synthesized using white tea (Camellia sinensis) extract through a green synthesis method. The synthesized nanoparticles were loaded into an appropriate nanostructured lipid carrier (NLC) system together with vitamin E. The in vitro release properties of the developed formulation were evaluated, and the release profile indicated a higher release rate under skin pH-compatible conditions. The sunscreen potential of the formulation was assessed based on Sun Protection Factor (SPF) values determined by spectrophotometric methods. The contribution of each component within the carrier system to SPF was examined, and the system was found to provide a significant protective effect against UV radiation. For biocompatibility assessment, in vitro cytotoxicity studies on the HaCaT human keratinocyte cell line showed that the formulation exhibited no cytotoxic effect and did not adversely affect cell viability. The ABTS antioxidant activity test demonstrated that the system possessed antioxidant properties. Physicochemical and morphological characterizations were performed, and ICP-MS measurements were also carried out. It was concluded that the developed system is suitable for use as a safe and effective photoprotective agent in topical applications.