Biyoloji öğretmen adaylarının laboratuvar cihazlarına yönelik öz-yeterliklerinin belirlenmesi
Determination of preservice biology teachers' competencies regarding laboratory equipment
  1. Tez No: 995510
  2. Yazar: ŞUAYB GARANİ EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Biyoloji bilimindeki gelişmeleri doğru şekilde anlayan, değerlendiren ve bunları kullanabilen bireylerin yetişmesi için biyoloji eğitimi önemli fırsatlar sunmaktadır. Biyoloji laboratuvarları; biyoloji konularının öğrenilmesinin yanı sıra öğrencilerin ilgi, merak ve motivasyonlarını artıran, bilimin doğasına ilişkin anlayışlarını ve bilimsel okuryazarlık becerilerini geliştiren öğrenme ortamlarıdır. Bununla birlikte çeşitli nedenlerden dolayı bu ortamlardan yeterince yararlanılamadığına yönelik araştırma sonuçları dikkat çekmektedir. Karşılaşılan güçlüklerin aşılmasında öğretmenlerin göstereceği çaba, çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu noktada, bir işi başarma adına bireyin kendine olan inancı olarak nitelendirilebilen öz-yeterlik kavramı ön plana çıkmaktadır. Bu araştırmada öğretmen adaylarının laboratuvar cihazlarına ilişkin öz-yeterlikleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, uygun örnekleme yöntemiyle belirlenen bir devlet üniversitesinin biyoloji eğitimi ana bilim dalında öğrenim gören 71 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk aşamasında, alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda biyoloji öğretimi için gerekli standart bir laboratuvar cihazları listesi hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacılar tarafından geliştirilen“Laboratuvar Cihazları Kullanımı Öz-yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekte 15 adet laboratuvar cihazı yer almaktadır. Veriler SPSS programı aracılığıyla non-parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmen adaylarının laboratuvar öz-yeterlik düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu, cinsiyet değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadığı ve sınıf düzeyine göre üst sınıfların alt sınıflara kıyasla daha yüksek öz-yeterlik düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma, elde edilen bulgular doğrultusunda tartışılmış ve laboratuvarların doğru ve etkili kullanılmasına yönelik öneriler sunularak tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding, evaluating, and utilizing the advancements in the field of biology are essential for nurturing scientifically literate individuals, and biology education provides important opportunities in this regard. Biology laboratories, in addition to facilitating the learning of biological concepts, serve as learning environments that enhance students' interest, curiosity, and motivation, as well as their understanding of the nature of science and their scientific literacy skills. However, research findings indicate that these environments are not utilized effectively due to various reasons. Overcoming these challenges requires the efforts of teachers, whose initiatives are crucial for putting proposed solutions into practice. At this point, the concept of self-efficacy—defined as an individual's belief in their ability to successfully perform a task—becomes significant. In this study, preservice teachers' self-efficacy regarding laboratory equipment was investigated. The study group consisted of 71 preservice teachers enrolled in the Department of Biology Education at a state university, selected through a convenience sampling method. In the first phase of the study, a standard list of laboratory equipment necessary for biology teaching was developed based on expert opinions. The data were collected using the“Laboratory Equipment Use Self-Efficacy Scale,”developed by the researchers. The scale included 15 types of laboratory equipment. The data were analyzed using non-parametric tests through the SPSS program. According to the findings, the preservice teachers' laboratory self-efficacy levels were above the moderate level. No statistically significant difference was found in terms of gender, whereas upper-grade students had higher self-efficacy levels compared to lower-grade students. The study was concluded with a discussion of the findings and recommendations for the effective and appropriate use of biology laboratories.