Yeni benzimidazol türevleri üzerinde antienflamatuvar etki araştırması
Study of anti-inflammatory effect on novel benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 995509
  2. Yazar: AYLİN ANT OKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçların (NSAİİ) uzun zamandır piyasada bulunmaları sebebiyle etki mekanizmaları, endikasyonları izlenebilmiş, özellikle enfeksiyon tedavisinde anlamlı etkiler yaptıkları gözlemlenmiştir. Çeşitli makalelerde benzimidazol halkasına sahip ilaçların antienflamatuvar etkisi olduğunu doğrulanmıştır. Bu araştırmanın amacı da yeni benzimidazol türevlerini tasarlayıp, sentezlemek; moleküler yerleştirme çalışmaları ve biyolojik aktivite analizleri yaparak, sentezlenen bileşiklerin antienflamatuvar etkilerini araştırmaktır. 1,4-Dikloro-2-nitrobenzen bileşiğinin DMF içinde çözülerek izo-propilamin ve anhidroz K2CO3 eklenerek, 80 oC'de 6 saat refluks edilmesi sonucunda 4-kloro-2-nitro-N-izo-propil-anilin elde edildi. Yapılan indirgeme işlemi sonucunda elde edilen 4-kloro-N1-izopropilbenzen-1,2-diamin bileşiğinin, istenilen benzaldehitlerin sodyum metabisülfit tuzları ile DMF içinde 135- 140 oC'de 12 saat refluks edilmesi ile A1-A4 bileşikleri elde edildi. Sentezlenen, A1-A4 bileşiklerinin, ortam soğutularak soğuk suya dökülmesinin ardından filtrasyon yapıldı, devamında İTK ile uygunluğu belirlenen kolon solvanı ile kolon kurularak saflaştırma işlemi tamamlandı. Sentezlenen bileşiklerin biyolojik analizleri yapılarak antienflamatuvar etkileri incelenmiştir. Cresset Flare yazılımı ile moleküler yerleştirme çalışmaları COX-1 ve COX-2 enzimlerine karşı yapılmıştır. Buna ek olarak farmakokinetik nitelikler ve ilaç benzerlikleri için SwissADME programı kullanılarak Lipinski kuralları ve Veber kurallarına göre tahminler yapıldı. Docking çalışmaları yapılan, A1 - A4 bileşikleri için piyasa da halihazırda kullanılan NSAİİ grubu ilaçlardan diklofenak, selekoksib, aspirin ve indometazin referans alınmıştır. Elde edilen verilere göre A2 ve A4 bileşiklerinin COX-1 ve COX-2 enzimlerine karşı piyasadaki ilaçlarla kıyaslandıklarında umut vaad etikleri belirlenmiştir. SwissADME programı ile farmakokinetik nitelikleri belirlenerek ilaç benzerlik çalışmaları yapılan A1-A4 bileşiklerinin verileri Tablo 3.2'de kaydedilmiş, Lipinski ve Veber kurallarına göre yapılan değerlendirme sonuçları olumlu olmuştur. Sentezlenen bileşikler arasında A2 ve A4 bileşiklerinin, biyolojik analiz sonuçları, yapılan docking çalışmaları ile benzer çıkmış ve COX enzim inhibisyonu sağladıkları, A4 bileşiğinin seçici COX-2 inhibitörü olabileceği düşünülmüştür. A2 bileşiğinin, 10⁻⁴ M konsantrasyonda hem COX-1 hem de COX-2 enzim aktivitelerini %100 oranında inhibe etmesi ve her iki izoform üzerinde de eşit derecede güçlü etki göstermesi nedeniyle izoform-selektif olmayan (non-spesifik) bir inhibitör profili sergilediği tespit edilmiştir. Yapılarında ortak nokta olan flor atomunun, COX inhibisyonuna katkıda bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since nonsteroidal anti-inflammatory medications (NSAIDs) have been on the market for a long time, their mechanisms of action and indications have been explored, and notable effects have been noted, especially in the treatment of infections. The anti-inflammatory properties of medications with a benzimidazole ring have been documented in several publications. This study aims to design and synthesize novel derivatives of benzimidazoles and perform molecular docking studies and biological activity investigations to examine the compounds anti-inflammatory properties. 1,4-Dichloro-2-nitrobenzene is dissolved in DMF, iso-propylamine and anhydrous K2CO3 are added, and refluxing at 80 °C for six hours yields 4-chloro-2-nitro-N-iso-propyl-aniline. Compounds A1–A4 are obtained by refluxing 4-chloro-N1-isopropylbenzene-1,2-diamine compound with sodium metabisulfite salts of the required benzaldehydes in DMF at 135–140 °C for 12 hours. The synthesised A1-A4 compounds were poured into cold water after cooling the environment, then filtration was performed, and subsequently, the purification process was completed by setting up a column with a column solvent whose compatibility with ITC was determined. Molecular docking studies against COX-1 and COX-2 enzymes were carried out using Cresset Flare software, and the produced compounds were biologically evaluated to examine their anti-inflammatory activities. Additionally, the SwissADME tool was used to predict pharmacokinetic characteristics and drug similarities in accordance with Lipinski and Veber guidelines. Diclofenac, celecoxib, aspirin, and indomethacin, which are currently available NSAID medications, serve as references for the A1-A4 compounds utilized in docking investigations. The data acquired shows that, in comparison to current medications on the market, compounds A2 and A4 are promising in terms of COX-1 and COX-2 enzymes. Table 3.2. contains data from the A1-A4 compounds, whose pharmacokinetics were ascertained using the SwissADME program and whose drug similarity was studied; the Lipinski and Veber rules produced positive evaluation outcomes. Compounds A2 and A4, two of the produced compounds, demonstrated comparable outcomes in docking experiments and biological analysis, suggesting COX enzyme inhibition. Compound A4 was proposed as a potential selective COX-2 inhibitor. At a concentration of 10⁻⁴ M, compound A2 was discovered to have a non-isoform-selective inhibitor profile, completely blocking the enzymatic activities of both COX-1 and COX-2, and having similar effects on both isoforms. A common fluorine atom in their structure is thought to be the basis for their activity, which are involved in inhibiting COX enzymes.