Antiretroviral tedavi (ART) almakta olan Human Immunodefıcıency Vırus (HIV) pozitif hastalarda düşük düzey viremi görülme sıklığı, risk faktörleri ve potansiyel sonuçları
Prevalence, risk factors, and potential outcomes of low-level viremia in Human Immunodeficiency Virus (HIV)–positive patients receiving antiretroviral therapy (ART)
- Tez No: 995754
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Human Immunodeficiency Virus (HIV) tedavi yanıtının takibinde virolojik süpresyon (VS) ile virolojik başarısızlık (VF) arasında kalan gri alan düşük düzey viremi (DDV) olarak tanımlanmıştır. Literatürde bu konuda yapılmış çalışmalar sınırlıdır. Çalışmamızda merkezimizde takip edilen HIV ile enfekte hastalarda DDV görülme sıklığını, risk faktörlerini, potansiyel sonuçlarını ve seyrini saptamayı ve literatüre katkı sunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif kohort çalışmamıza Şubat 2015-Şubat 2023 tarihleri arasında kliniğimizde takip ve tedavi edilen HIV pozitif hastalar dahil edildi. Antiretroviral tedavi başlangıcından 6-12 ay sonrasında en az ardışık 2 ölçümde viral yükün 50-1000 kopya/mL arasında saptanması DDV olarak tanımlandı. DDV görülen hastaların demografik verileri, klinik ve laboratuvar parametreleri, ilaç uyumları kayıt altına alındı ve karşılaştırmalı olarak incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 1272 hastanın %7,47'sinde DDV saptandı. Tanı anındaki viral yük medyan 350.000 kopya/mL olarak bulundu. DDV sonrası virolojik durum; VS %62,8, VF %7,1 ve devam eden DDV %30,1 şeklindeydi. Tedavi öncesi CD4+ T lenfosit sayısı arttıkça DDV döneminde ≥500/mm³ düzeyinde kalma/ulaşma olasılığının anlamlı olarak arttığı görüldü. DDV'nin seviyesi (51-199, 200-399, 400-999 kopya/mL) ilaç direnci saptanan, tedaviye uyum göstermeyen ve PI (Protease Inhibitor) alanlarda daha yüksek, NRTI (Nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitor) alanlarda ise daha düşük saptandı. DDV sonrası virolojik seyir incelendiğinde VF; ilaç direnci saptanan, tedaviye uyum göstermeyen ve PI grubu ilaç alanlarda, VS ise INSTI (Integrase Strand Transfer Inhibitor) grubu ilaç alanlarda daha yüksek saptandı. Tedavi değişimi NNRTI (Non-nucleoside Reverse Transcriptase Inhibitor) ve farmakokinetik değiştirici kullanan grupta daha fazla, INSTI alan grupta daha az yapılmıştı. Ek hastalık ve başlangıç viral yükünün bu değişkenler üzerinde anlamlı etkisi gösterilemedi. Çalışmamızda tüm nedenlere bağlı mortalite %2,7 olarak saptandı. Sonuç: Günümüzde etkin ART ile virolojik baskılanma çok büyük oranda sağlanabiliyor olsa da bizim merkezimizde ve literatürde saptanan DDV prevalansları DDV'nin göz önünde bulundurulması gereken bir durum olduğunu ve literatürde kabul gören ortak bir tanımının olması gerektiğini göstermektedir. Bizim çalışmamız özellikle ilaç uyumu, primer antiretroviral ilaç direnci ve tercih edilen tedavi rejiminin DDV'nin seviyesi ve seyri üzerinde önemli etkileri olduğunu gösterdi. DDV'nin öneminin anlaşılabilmesi ve yönetilebilmesi için aydınlatıcı daha çok çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Low-level viremia (LLV) is defined as the gray zone between virological suppression (VS) and virological failure (VF) in the monitoring of Human Immunodeficiency Virus (HIV) treatment response. Studies on this topic are limited in the literature. In our study, we aimed to determine the incidence, risk factors, potential outcomes and clinical course of LLV among HIV-infected patients followed in our center, and to contribute to the current literature. Materials and Methods: Our retrospective cohort study included HIV-positive patients who were followed and treated in our clinic between February 2015 and February 2023. LLV was defined as viral load between 50-1000 copies/mL in at least 2 measurements 6-12 months after initiation of antiretroviral therapy. Demographic data, clinical and laboratory parameters, and medication adherence of patients with LLV were recorded and analyzed comparatively. Results: LLV was detected in 7.5% of the 1272 patients included in the study. The median viral load at diagnosis was 350.000 copies/mL. Following the occurrence of LLV, virological outcomes were as follows: virological suppression (VS) in 62.8%, virological failure (VF) in 7.1%, and persistent LLV in 30.1% of cases. Higher pre-treatment CD4+ T lymphocyte counts were significantly associated with maintaining or achieving ≥500/mm³ during the LLV period. LLV levels (51-199, 200-399, 400-999 copies/mL) were higher in patients with drug resistance, suboptimal medication adherence, and those receiving protease inhibitors (PI), whereas lower LLV levels were recorded in patients receiving nucleoside reverse transcriptase inhibitors (NRTI). When the virological course after LLV was examined, VF was detected more frequently in patients with drug resistance, non-compliance with treatment, and those receiving PI, while VS was detected more frequently in those receiving Integrase Strand Transfer Inhibitors (INSTI). Treatment changes were made more often in the group receiving non-nucleoside reverse transcriptase inhibitors (NNRTI) and pharmacokinetic modifiers, and less in the group receiving INSTI. The effects of comorbidity and baseline viral load on these variables were not significant. In our study, all-cause mortality was found to be 2.7%. Conclusion: Although VS can be achieved to a great extent with effective ART today, the prevalence of LLV detected in our center and in the literature show that LLV is a condition that should be taken into consideration and that there should be a common definition accepted in the literature. Our study demonstrated that, in particular, medication adherence, antiretroviral drug resistance, and the preferred treatment regimen had significant effects on the level and progression of LLV. More comprehensive studies are required to better understand and manage LLV.