Farklı kuşaklarda elektronik kayıt sisteminin hemşirelik işlevleri açısından uygulanabilirliği ile bakım davranışları algısı arasındaki ilişki
The relationship between the usability of electronic record systems in nursing functions across different generations and the perception of care behaviors
- Tez No: 995756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERATİYE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı kuşaklardaki hemşirelerin elektronik kayıt sistemi kullanılabilirliğine ilişkin algıları ile bakım davranışları arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Çalışma, Davis'in Teknoloji Kabul Modeli, Watson'ın İnsan Bakım Kuramı ve Strauss ve Howe'un Kuşaklar Kuramı temel alınarak yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve ilişkisel tipteki bu araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde farklı hastanelerde çalışan 391 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Elektronik Kayıt Sisteminin Hemşirelik İşlevleri Açısından Kullanılabilirliği Ölçeği ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 ile toplanmıştır. Bulgular, elektronik kayıt sistemi kullanılabilirliği ile bakım davranışları arasında pozitif ancak düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir (r= 0,216, p<0,001). Z kuşağı hemşirelerin elektronik kayıt sistemini daha kullanışlı buldukları, X kuşağı hemşirelerin ise bakım davranışlarında daha yüksek puanlar elde ettikleri belirlenmiştir. Bu sonuçlar, teknolojik yeterlilik ve profesyonel deneyimin birbirini tamamlayan unsurlar olduğunu göstermektedir. Çalışma, dijital dönüşümün yalnızca teknolojik bir değişim değil, aynı zamanda eğitim, etik ve kurumsal kültürü kapsayan çok boyutlu bir süreç olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, kuşaklar arası iş birliğini güçlendiren, dijital okuryazarlığı artıran ve insancıl bakım değerlerini koruyan stratejilerin geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between the usability of electronic record systems and nurses' caring behaviors across different generations. Grounded in Davis's Technology Acceptance Model, Watson's Theory of Human Caring, and Strauss and Howe's Generational Theory, the research adopted a descriptive and correlational design. The sample included 391 nurses working in various hospitals across Turkiye. Data were collected using the Usability Scale of the Electronic Records System in terms of Nursing Functions and the Caring Behaviors Inventory–24. The findings revealed a positive but modest correlation between electronic record systems usability and caring behaviors (r= 0.216, p<0.001). Generation Z nurses reported higher electronic record system usability scores, reflecting stronger digital affinity, whereas Generation X nurses demonstrated higher caring behavior scores, emphasizing empathy and ethical responsibility. These results suggest that technological proficiency and professional wisdom function as complementary elements of nursing practice. The study highlights that digital transformation in nursing extends beyond system implementation, representing a multidimensional evolution encompassing education, ethics, and organizational culture. It is recommended that healthcare institutions promote intergenerational collaboration, enhance digital literacy, and maintain humanistic values to ensure that technology supports compassionate and ethical nursing care.