Fen bilimleri öğretiminde web 2.0 araçlarından jigsawplanet uygulamasının ortaokul öğrencilerinin akademik başarı ve öğrence motivasyonlarına etkisi
The effect of jigsawplanet application, one of the web 2.0 tools in science teaching, on middle school students' academic achievement and student motivation
- Tez No: 995778
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri öğretiminde Web 2.0 araçlarından Jigsawplanet uygulamasının ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarıları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüş; çalışma grubunu Ankara ilinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda öğrenim gören toplam 72 öğrenci oluşturmuştur. Deney grubunda öğretim süreci Jigsawplanet uygulaması ile desteklenirken, kontrol grubunda Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli ile sürdürülmüştür. Araştırmada veriler Fen Bilimleri Dersi Başarı Testi ve Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği aracılığıyla toplanmış; analizlerde bağımsız ve ilişkili örneklemler t-testi ile Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, Jigsawplanet uygulamasıyla zenginleştirilen öğretim sürecinin öğrencilerin akademik başarılarını deney grubu lehine anlamlı düzeyde artırdığını göstermiştir. Motivasyon değişkeni açısından deney ve kontrol gruplarının son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, deney grubunda motivasyon puanlarında olumlu bir artış eğilimi gözlenmiştir. Ayrıca fen öğrenmeye yönelik motivasyon ile akademik başarı arasında düşük düzeyde pozitif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Bu araştırma, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında dijital öğrenme ortamlarının fen öğretiminde kullanımına yönelik güncel bir örnek sunması bakımından önemli görülmektedir. Bunun yanı sıra Jigsawplanet uygulamasının fen bilimleri öğretimindeki etkilerine ilişkin sınırlı sayıda çalışma bulunması, araştırmanın alana katkı sağlayacağını ve ileride yapılacak çalışmalara kaynak oluşturacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effect of the Jigsawplanet application, a Web 2.0 tool, on the academic achievement and motivation towards science learning of 5th-grade middle school students in science education. The research was conducted using a quasi-experimental design with a pre-test–post-test control group; the study group consisted of a total of 72 students attending a middle school affiliated with the Ministry of National Education in Ankara. In the experimental group, the teaching process was supported by the Jigsawplanet application, while in the control group, it was conducted with the Turkish Century Education Model. Data were collected using the Science Course Achievement Test and the Motivation Towards Science Learning Scale; independent and paired samples t-tests and Pearson correlation analysis were used in the analyses. The findings showed that the teaching process enriched with the Jigsawplanet application significantly increased the academic achievement of the students in favor of the experimental group. Although there was no significant difference between the post-test scores of the experimental and control groups in terms of the motivation variable, a positive increase trend in motivation scores was observed in the experimental group. In addition, a low-level positive correlation was found between motivation towards science learning and academic achievement. This research is considered important because it provides a current example of the use of digital learning environments in science education within the framework of the Turkish Century Education Model. Furthermore, the limited number of studies on the effects of the Jigsawplanet application in science education indicates that this research will contribute to the field and serve as a resource for future studies.