Exploring the relationship between students' perception of the classroom environment and their engagement in English language classes
Öğrencilerin sınıf ortamına ilişkin algıları ile İngilizce derslerine katılımları arasındaki ilişkiyi araştırmak
  1. Tez No: 995841
  2. Yazar: EZGİ ALA SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, İngilizce yabancı dil öğrenen öğrencilerin sınıf ortamına ilişkin algıları ile İngilizce öğrenmeye katılımları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Sınıf ortamı, öğrencilerin birbirleriyle etkileşimleri, öğretmenin teşviki ve iyi organize edilmiş öğrenme ortamları gibi faktörleri kapsar. Dolayısıyla, sınıf ortamı öğrencilerin İngilizce öğrenmeye yönelik duyguları ve motivasyonları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Modern sınıflarda, öğrencilerin katılımı ve öğrenme ortamıyla ilgili algıları, öğrencilerin bir dili ne kadar iyi öğrendikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olan değişkenler olarak kabul edilmektedir. Öğrenciler sınıflarını teşvik edici, kapsayıcı, samimi ve iyi organize edilmiş olarak algıladıklarında, tam olarak katılımda bulunma, daha motive olma ve yabancı dil öğrenmeye bağlı kalma olasılıkları daha yüksektir. Araştırma, Türkiye'nin Diyarbakır şehrindeki bir Anadolu lisesinde 11. sınıfta okuyan 261 öğrenciye uygulanmıştır. Çalışma nicel bir araştırma modeli kullanmıştır. Veriler, iki onaylanmış araç kullanılarak toplanmıştır: Bizimana, Mutangana ve Mwesigye tarafından öğrencilerin sınıf ortamına ilişkin algılarını ölçmek için geliştirilen“Bu Sınıfta Neler Oluyor?”(WIHIC) ölçeği ve Ceylan tarafından öğrencilerin İngilizce derslerine katılımlarını değerlendirmek için geliştirilen“İngilizce Derslerinde Öğrenci Katılımı Ölçeği”(SEECS). Çalışmanın bulguları, öğrencilerin öğrenme ortamına ilişkin algıları ile İngilizce derslerine katılımları arasında önemli bir ilişki olduğunu göstermektedir. Tanımlayıcı analizler, öğrencilerin genel olarak öğrenme ortamına ilişkin algılarının orta derecede olumlu olduğunu ve İngilizce derslerine orta düzeyde katıldıklarını göstermektedir. Ayrıca, çıkarımcı analizler cinsiyet ve akademik programın öğrencilerin öğrenme ortamına ilişkin algıları üzerinde etkisinin olduğunu belirtmektedir. Bunun ötesinde, korelasyon analizleri genel WIHIC ve SEECS puanları arasında pozitif, güçlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu ve bu iki ölçeğin tüm alt boyutları arasında tutarlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study's primary objective is to investigate the relationship between English foreign language students' perceptions of the classroom environment and their engagement in learning English. The classroom environment encompasses factors such as students' interactions with each other, teacher encouragement, and well-organized learning environments. Thus, the classroom environment has a significant impact on students' feelings and motivation for learning English. In modern classrooms, it is regarded that learner engagement and perceptions of the learning environment are important variables that have a significant effect on how well students learn a language. When students perceive their classroom as encouraging, inclusive, friendly, and well-organized, they are more likely to participate fully, be more motivated, and remain committed to studying a foreign language. The research was implemented on 261 eleventh-grade students from an Anatolian high school in Diyarbakır, Turkey. The study employs a quantitative research design, and the data were collected using two validated instruments: the 'What Is Happening in This Class?' (WIHIC) scale, developed by Bizimana, Mutangana, and Mwesigye, to measure students' perceptions of the classroom environment; and the 'Student Engagement in English Classes Scale' (SEECS), developed by Ceylan, to assess students' engagement in English language lessons. The study's findings show a significant relationship between students' perceptions of the learning environment and their engagement in English language lessons. Descriptive analyses reveal that learners generally have moderately positive perceptions of the learning environment and show a moderate level of engagement in English lessons. Besides, inferential analyses showed that gender and academic program have an influence on students' perceptions of the learning environment. Beyond these, correlation analyses indicate that there is a positive, strong, and statistically significant relationship between the overall WIHIC and SEECS scores, and a consistent positive association exists among all sub-dimensions of these two scales.