The effect of some pyrimdine compounds on the human serum alklalinephosphatase activity
İnsanın kan plazmasındaki alkalen fosfataz enzimi üzerine bazı Primidin bileşenlerinin etkisinin araştırması
- Tez No: 996030
- Danışmanlar: PROF. DR. Reda Ibraheem
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Al-Mustansırıya Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Sağlıklı 117, meme kanseri hastası 40 kadının kan plazması numunelerindeki alkalen fosfataz enzimi düzeyi incelenmiştir. 33 adet hastanın enzimin aktivliği normal düzeyde olduğu, ancak yayılmış meme kanseri hastası (karaciğer, kemik, koltuk altı bölgesi) olan 7 numunede enzimin faaliyeti fazla olduğu gözlemlendi. Yeni Primidinin bazı bileşenleri sağlıklı ve meme kanseri hastaların kan plazmasındaki fosfataz enzimine etkisinin araştırılması. Bu bileşenlerden 4H-pyrido [1,2-a] pyrimidin-4-one'in 4 türevi, 5H-pyrido [1,2-b] thiazol-4-one'in 4 türevi, 4H-pyrimido [1,2-b] benzothiazol-4-one'in 5 türevinden oluşmaktadır. Bu bileşenlerin etkisi ile farklı oranlarda enzim inhibitörleri (enzimin aktivitesinin engellediği) görülmüştür. Primidin bileşenlerinin iki farklı konsantrasyonunun inhibitör etkisini, esas malzemeden yedi farklı konsantrasyon kullanarak inhibitörün cinsini tespit etmek, inhibitör kat sayısı ki ve V□o□a□o□ hesaplanmıştır. Meme kanserinin muhtelif vakalarında primidin bileşenlerinin inhibe etkisinin araştırılması yapıldı. Sağlıklı olanlara nazaran hasta olanlarda inhibe oranı daha fazla olduğu görülmüştür. Hastalık evreleri ilerledikçe, özellikle yaygınlaşan meme kanseri (Karaciğer, Kemik, koltukaltı ) vakalarında inhibe oranı yükseldiği görülmüştür. Organik bileşen olarak ( Nioxım ) ve ( Dimetilglioksim ) kullanıldı. Primidin ile inhibe edilen enzimin aktifleştirilmesi için vücudun doğal olarak ürettiği B1 vitamini gibi bir vücut ürünü arandı. Muhtelif yoğunluktaki aktifleştiricilerin kullanılması ile İnhibe yüzdelik oranı ve tekrar aktifleştirme oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary Alkaline phosphatase (ALP) was assayed in sera for 117 normal and 40 patients with breast cancer. The ALP activity in patients was found near the high normal value in 33 women patients, but the rise of ALP activity was found in 7 women patients with [liver, bone and axillary] metastasis. Different new pyrimidine compounds were examined, regarding their effects on the activity of ALP in sera from normal and patients with breast cancer. These compounds included four derivatives compound of -4H- pyrido [1,2-a] pyrimidin-4-one , four derivatives compound of -5H- pyrimido [1,2-b] thiazol-4-one and five derivatives compound of -4H- pyrimido [2,1-b] benzothiazol-4-one. ALP activity was inhibited by these compounds. The inhibitory effect of two different concentrations of new pyrimidine compounds were studied using seven different concentrations of substrate. The type of inhibition, Vmapp and ki were determined for all these compounds. The inhibitory effect of these compounds was found to increase in patients with breast cancer as compared with normal and the inhibitory effect of these compounds was found to increase as the advance stages of disease [liver, bone and axillary] metastasis. Nioxim, dimethylglyoxime and vitamin B1 were chosen to reactivate the activity of inhibited ALP. The inhibition percentage and the recovery percentage were calculated with the absence and presence of different concentrations of these compounds.