Kompozit/seramik laminate veneer tedavilerinin kişilerin psikolojik, spiritüel iyi oluş ve mutluluk düzeyleri üzerine etkisi
The effects of composite/ceramic laminate veneer treatments on psychological status, spiritual well-being, and happiness
- Tez No: 996036
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR GÜNGÖR BORSÖKEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı erişkin hastalarda estetik diş tedavilerinin mutluluk ve spiritüel iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı'na estetik diş problemleri nedeniyle başvuran 18 yaş ve üstü, 60 hasta dahil edildi. Yapılan muayeneler sonucunda seramik laminate veneer veya kompozit laminate veneer uygulamaları ile estetik diş tedavileri yapılan hastalar iki ayrı grup olmak üzere değerlendirilmiştir. Hastalardan alınan anamnez ile grupların Sosyodemografik verileri değerlendirildi. Tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere, iki kez Oxford Mutluluk Ölçeği (OHI) ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği (SWBS) uygulandı. Çalışmadan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler; kategorik değişkenler için ise frekans ve yüzde olarak sunuldu. Ölçeklerden elde edilen puanların normal dağılıma uygunluğu Shapiro–Wilk testi ile değerlendirildi. Seramik ve kompozit laminate veneer grupları arasındaki karşılaştırmalarda dağılım özelliklerine göre bağımsız örneklemler t testi veya Mann–Whitney U testi kullanıldı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası ölçümlerin grup içi karşılaştırmalarında Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulandı. Kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar Ki-kare testi ile analiz edildi, tüm istatistiksel değerlendirmeler SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak gerçekleştirildi. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edildi. Elde edilen bulgular, estetik diş tedavileri sonrasında her iki grupta da OHI ve SWBS puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu gösterdi. Tedavi sonrası dönemde bireylerin özgüven algılarında yükselme, sosyal ilişkilerde memnuniyet düzeyinde artış ve yaşamdan alınan doyumda iyileşme saptandı. Ayrıca spiritüel iyi oluşa ilişkin sonuçlar, katılımcıların yaşamlarına yükledikleri anlam, iç huzur ve psikolojik denge algılarında olumlu gelişmeler olduğunu ortaya koydu. Bu sonuçlar, estetik diş tedavilerinin yalnızca fonksiyonel ve estetik iyileştirmeler sağlamakla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bireylerin psikososyal ve spiritüel iyi oluş düzeyleri üzerinde de olumlu ve destekleyici etkiler oluşturduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of esthetic dental treatments on happiness and spiritual well-being levels in adult patients. A total of 60 patients aged 18 years and older who applied to the Department of Restorative Dentistry, Faculty of Dentistry, Gaziantep University due to esthetic dental problems were included in the study. Following clinical examinations, patients who received esthetic dental treatments with either ceramic laminate veneers or composite laminate veneers were evaluated as two separate groups. Sociodemographic data of the groups were assessed based on the anamnesis obtained from the patients. The Oxford Happiness Scale (OHI) and the Spiritual Well-Being Scale (SWBS) were administered twice, before and after treatment. Descriptive statistics of the data obtained from the study were presented as mean, standard deviation, minimum, and maximum values for numerical variables, and as frequency and percentage for categorical variables. The normality of the distribution of scale scores was evaluated using the Shapiro–Wilk test. Comparisons between the ceramic and composite laminate veneer groups were performed using the independent samples t-test or the Mann–Whitney U test, depending on the distribution characteristics. Intragroup comparisons of pre-treatment and post-treatment measurements were conducted using the Wilcoxon signed-rank test. Differences between categorical variables were analyzed using the Chi-square test. All statistical analyses were performed using SPSS version 22.0, and the level of statistical significance was set at p<0.05. The findings demonstrated statistically significant increases in both the OHI and SWBS scores in both groups following esthetic dental treatments. In the post-treatment period, improvements were observed in individuals' self-confidence, satisfaction with social relationships, and overall life satisfaction. In addition, results related to spiritual well-being revealed positive developments in participants' perceptions of life meaning, inner peace, and psychological balance. These results indicate that esthetic dental treatments are not limited to providing functional and esthetic improvements but also exert positive and supportive effects on individuals' psychosocial and spiritual well-being.