Turkey and the international criminal court: Reluctance and resistance
Türkiye ve uluslararası ceza mahkemesi: Çekinceler ve direnim
  1. Tez No: 996046
  2. Yazar: ZEYNEP ERHAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RICHARD VOGLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Türkiye 2017 yılı itibariyle uluslararası ceza mahkemesine taraf değildir. Bu tez çalışması 'Türkiye ceza mahkemesine neden taraf değildir' sorusuna cevap aramaktadır. Bu çalışmada yer alan sebepler Türkiye için hassas konuları incelemektedir. Zira bu meseleler Türkiye'nin iç ve dış düşmanları tarafından Türkiye'ye karşı kullanılmıştır. Bu sorunlar, Türkiye'deki tarihsel olayları, güncel olarak ise Kıbrıs sorunu ve terörist grup PKK ve Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki çatışmaları içermektedir. Bu hassas meseleler birçok farklı dinamiği içinde barındırmaktadır, bu nedenle Türkiye'nin mahkeme ile potansiyel ilişkisini etkilemektedir. Tez öncelikli olarak meseleleri uluslararası hukuk altında inceleme eğilimindedir, fakat davaların çok yönlü dinamikleri nedeniyle, tez uluslararası ilişkiler teorilerini kullanmıştır. Bu teoriler neoliberal institutionalism ve constructivism'dir. İlgili teoriler, uluslararası kuruluşlara katılmada ya da katılmama da 'devlet çıkarı' konsepti üzerinde durmaktadır. Türkiye için bu konseptin, bu teoriler doğrultusunda ne anlama geldiği, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Türk Ceza Kanunu kullanılarak tanımlanmıştır. Bu tanıma göre, 'devlet bütünlüğü' ve ' ülkenin milli güvenliği' temel esaslar olarak belirlenmiştir. Uluslararası toplumun iddia ettiğinin aksine, Rome Statüsü altında yapılan detaylı hukuksal incelemelerle davaların Türkiye açısından hiç bir tehlike ihtiva etmediği sonucuna varılmıştır. Hukuksal açıdan bir sorun olmamasına rağmen, tarihsel olaylar, Türkiye'nin terörle mücadelesi, ve Kıbrıs sorunu, Türkiye'nin iç ve diş düşmanlarının aleyhe kullanımlara açıktır. Bu sebeple, eğer Türkiye mahkemeye taraf olursa, iç ve diş düşmanların çıkarları doğrultusunda bu meseleleri mahkemeye taşımayacaklarını beklemek gerçekçi bir çıkarım olamaz. Sonuç olarak, Türkiye'nin mahkemeye karşı çekingenleri bu meselelerin 'politik açıdan kötüye kullanılma' olasılığına dayanmaktadır ve bu durum Türkiye'nin devlet bütünlüğü ve güvenliği konseptini zedeleme riski taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey has not joined the International Criminal Court (ICC) by 2017. This research explains why Turkey has not accepted the Court's jurisdiction. The reasons raised in this research focus on Turkey's sensitive matters which have been used against Turkey by internal and external enemies. The reasons which belong to this category span a number of historical and contemporary events including the Cyprus issue and the ongoing clashes between the terrorist group PKK and the Turkish government. These case studies, which give rise to profoundly sensitive issues for Turkey, involve a wide range of different dynamics and complicate Turkey's engagement with the ICC. While the focus of the research and analysis draws primarily on the framework of international law, in order to better understand the importance of 'state interest' in Turkey it was also necessary to engage with theories of international relations, and in particular with the concepts of neoliberal institutionalism and constructivism, which have helped to elucidate Turkey's approach to the ICC and international law more generally. The concept of Turkey's national interest is interpreted in light of the Turkish Penal Code and Turkish Constitution as framed around the 'territorial integrity', and 'national security' of the country. Contrary to assertation of the international community, the detailed legal analyses of the above cited case studies demonstrate that they will not pose any risk to Turkish individuals under the Rome Statute. However, it is argued that historical incidents in modern Turkish history, Turkey's war against terrorism, and the Case of Cyprus are open to misuse of internal and external enemies of the country. For this reason, if Turkey became a party to the ICC, it would be unrealistic to expect that national and international actors would not file politically motivated complaints. Thus, it is concluded in this research that Turkey's reluctance is based on any possible 'political abuse' regarding Turkey's war against terrorism and the case of Cyprus.