Akademisyenlerin görüşlerine göre yükseköğretimde presenteizm
Presentatism in higher education according to academicians' views
- Tez No: 996065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Presenteizm, çalışanın zihinsel olarak iş yerinde olamaması ve çalışırken zihninin farklı uyarıcılara maruz kalması durumudur. Kişi konumu itibariyle çalışma alanında olsa da zihni başka bir alandadır. Bu araştırmanın amacı, Kafkas Üniversitesinde görev yapmakta olan akademisyenlerin yaşadıkları presenteizm sürecini detaylı bir şekilde betimlemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomonolojik desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kafkas Üniversitesinde görev yapan yedi farklı fakülteden seçilen 36 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Yükseköğretimde Presenteizm Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Yapılan görüşmeler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre presenteizm kavramı akademisyenlerin çoğunluğu tarafından bilinmeyen bir kavram olmakla birlikte katılımcıların tamamı bu durumu yaşadıklarını ifade etmiştir. Akademisyenlerin presenteizm davranışı olarak genellikle işten kısa süreliğine uzaklaştıkları ve hobileriyle ilgilendikleri görülmüştür. Akademisyenlerin presenteizm yaşamalarındaki en önemli sebeplerden biri yönetimsel faktörler ve iş yüküdür. Ailevi sorunlar, sağlık sorunları, üniversitenin fiziksel yetersizlikleri ve meslektaşların birbirine karşı tutum ve davranışları da presenteizme neden olan faktörler arasındadır. Presenteizmin akademisyenlerin hayatını etkilediği uzun vadede iş aile dengesini bozarak sosyal hayata zarar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Akademisyenlerin presenteizmin önlenmesi için daha adaletli bir yönetim, çalışma şartlarında iyileştirme, maddi koşulların iyileştirilmesi ve presenteizm konusunda daha bilinçli hale gelmeleri için seminerlerin düzenlenmesi gibi önerilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to describe in detail the presenteeism process experienced by academics working at Kafkas University. A phenomenological design, a qualitative research method, was applied in the study. The study group consisted of 36 academics selected from seven different faculties at Kafkas University. Data were collected using semi-structured interview questions. The interviews were analyzed using content analysis. According to the results of the research, although the concept of presenteeism is unknown to the majority of academics, all participants stated that they experienced this situation. Academics generally exhibited presenteeism by temporary withdrawal from work and engaging in hobbies. The most important reasons for academics experiencing presenteeism were managerial factors and workload. Family problems, health problems, physical inadequacies of the university, and the attitudes and behaviors of colleagues towards each other are also among the factors causing presenteeism. The study concluded that presenteeism affects the lives of academics, disrupts work-family balance in the long term, harms social life, and also it prevents full presence at work. The study concluded that academics want more equitable management, improved working conditions, and better financial conditions to prevent presenteeism, and that they suggest seminars to raise awareness about presenteeism.