Gottman modeline dayalı romantik ilişki yönetimi psikoeğitim programının üniversite öğrencilerinin romantik ilişkide çatışma çözme stilleri üzerindeki etkisi
The effect of the romantic relationship management psychoeducation program based on the Gottman model on university students' conflict resolution styles in romantic relationships
  1. Tez No: 996066
  2. Yazar: MALEYKA HAGVERDİZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRCAN ERGÜN BAŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Gottman modeline dayalı ilişki yönetimi programının romantik ilişkide çatışma çözme stilleri üzerindeki etkisi incelenmiş; deney-kontrol gruplu, öntest-sontest-izleme ölçümlü yarı deneysel desen kullanılmıştır. Katılımcılar 24 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler Romantik İlişkilerde Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ile toplanmıştır. Bulgular: deney grubunun olumsuz çatışma çözme ön test ve son test (Z =-2.706; p <.05) ve ön test ve izleme (Z =-2.940; p <.05) puanları arasında anlamlı bir azalma bulunurken; son test ve izleme testi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (Z =-0.476; p> .05). Deney grubunun boyun eğme ön test ve son test (Z =-2.558; p p> .05) ve son test ve izleme puanları arasında anlamlı bir azalma (Z =-2.019, p = .043) bulunurken; ön test ve izleme testi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (Z =-1.582; p> .05). Kontrol grubunun olumsuz çatışma çözme ön test ve son test (Z =-2.568; p <.05) ve ön test ve izleme puanları arasında anlamlı artış bulunurken (Z =-2.814; p <.05); son test ve izleme testi arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (Z =- 0.728; p> .05). Deney ve kontrol gruplarının olumlu çatışma çözme (U = 21.00; p <.05), olumsuz çatışma çözme (U = 8.00; p <.05) ve geri çekilme (U= 29.50; p <.05) son test puanları arasında anlamlı fark bulunmuşken; boyun eğmede (U = 68.50; p> .05) anlamlı fark bulunmamıştır. Olumlu çatışma çözme (U = 20.50; p <.05), olumsuz çatışma çözme (U = 5.00; p <.05) ve geri çekilme (U= 37.50; p <.05) izleme testi puanları arasında da anlamlı fark bulunmuş; boyun eğme boyutunda (U = 67.50; p> .05) anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of a relationship management program based on the Gottman model on conflict resolution styles in romantic relationships; a quasi-experimental design with an experimental-control group and pretest-posttest-follow-up measurements was used. Participants consisted of 24 university students. Data were collected using the Conflict Resolution Styles in Romantic Relationships Scale, Personal Information Form, and Semi-Structured Interview Form. Findings: A significant decrease was found between the pre-test and post-test (Z = -2.706; p < .05) and pre-test and follow-up (Z = -2.940; p < .05) scores of the experimental group's negative conflict resolution; however, no significant difference was found between the post-test and follow-up scores (Z = -0.476; p > .05). The experimental group showed a significant decrease in submission scores between the pre-test and post-test (Z = -2.558; p > .05) and between the post-test and follow-up (Z = -2.019, p = .043); however, there was no significant difference between the pre-test and follow-up (Z = -1.582; p > .05). The control group showed a significant increase in negative conflict resolution between the pre-test and post-test (Z = -2.568; p < .05) and between the pre-test and follow-up scores (Z = -2.814; p < .05); however, there was no significant difference between the post-test and follow-up test (Z = -0.728; p > .05). Significant differences were found between the experimental and control groups' positive conflict resolution (U = 21.00; p <.05), negative conflict resolution (U = 8.00; p <.05), and withdrawal (U = 29.50; p <.05) post-test scores; no significant difference was found in submission (U = 68.50; p> .05). Positive conflict resolution (U = 20.50; p <.05), negative conflict resolution