Okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerileriyle okul iklimi arasındaki ilişki
The relationship between 21st centrury skills of school principals and school climate
  1. Tez No: 996067
  2. Yazar: FATİH İSTANBULLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ZAFER GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerileri ile okul iklimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli benimsenmiş 2024-2025 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde yer alan liselerde görev alan 362 öğretmenden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Veri toplama aracı olarak, demografik bilgilerin yer aldığı Demografik Bilgi Formu,“Okul Müdürleri 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Okul İklimi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak ölçeklerin iç tutarlılık düzeyini belirlemek amacıyla Cronbach's Alpha güvenirlik katsayıları hesaplanmış, her iki ölçek ve alt boyutlarının güvenirlik analizleri yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve ölçek puanlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde) hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu skewness (çarpıklık) ve kurtosis (basıklık) değerleri ile incelenmiş ve parametrik testler uygulanabilir bulunmuştur. İki grup arasında fark olup olmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t-testi; üç ve daha fazla grup arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek için tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerinin okul iklimi üzerindeki etkisini analiz etmek için basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerinin yüksek ve okul ikliminin olumlu olduğu, okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerileri ile okul iklimi arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu anlaşılmıştır. Okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerinin artması ile öğretmen görüşlerinin okul iklimine ilişkin görüşlerinin olumlu yönde arttığı ve okul müdürlerinin 21. yüzyıl becerilerinin okul iklimine yordayıcı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between school principals' 21st-century skills and school climate. In the study, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was adopted, and data obtained from 362 teachers working in high schools located in the Küçükçekmece district of Istanbul during the 2024–2025 academic year were analyzed. As data collection instruments, a Demographic Information Form, the School Principals' 21st-Century Skills Scale, and the School Climate Scale were used. In the data analysis, the SPSS software package was utilized. Cronbach's alpha reliability coefficients were calculated to determine the internal consistency levels of the scales, and reliability analyses were conducted for both scales and their sub-dimensions. Descriptive statistics (mean, standard deviation, frequency, and percentage) were calculated to identify participants' demographic characteristics and scale scores. The normality of the data was examined using skewness and kurtosis values, and the data were found to be suitable for the application of parametric tests. An independent samples t-test was employed to determine whether there were differences between two groups, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used to identify significant differences among three or more groups. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between variables. Simple linear regression analysis was performed to analyze the effect of school principals' 21st-century skills on school climate. According to the findings, school principals' 21st-century skills were found to be high and the school climate was positive. In addition, a positive relationship was identified between school principals' 21st-century skills and school climate. It was concluded that as school principals' 21st-century skills increase, teachers' perceptions of school climate become more positive, and that school principals' 21st-century skills are a significant predictor of school climate.