Erken preterm bebeklerde ev egzersiz programının nöral gelişim üzerine kısa dönem etkisi
The short-term effect of home exercise program on neurodevelopment in early preterm infants
- Tez No: 996091
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Gestasyonel yaşı 28 haftadan büyük ve 32 haftadan küçük olan erken preterm bebeklerde ev egzersiz programının nöral gelişim üzerine kısa dönem etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine sahip 30 preterm bebek dahil edildi. Çalışma grubu 15, kontrol grubu 15 bebek olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna 1 ay ev egzersiz programı uygulandı. İki gruptaki bebeklerin nöral gelişimi; spontan motor hareketleri değerlendiren General Movements (GMs), nöral bozuklukları belirleyen Hammersmith Bebek Nörolojik Muayenesi (HINE) ve gelişim düzeyini ölçen Denver Gelişimsel Tarama Testi II (DGTT-II) ile değerlendirildi. Çalışma grubuna testler uygulamanın başında ve sonunda, kontrol grubuna ise tek bir değerlendirme uygulandı. Çalışmadan değerlendirme ve tedavi süreçlerini tamamlamayan olgular çıkarıldı. Bulgular: Çalışma grubuna uygulanan 4 haftalık ev egzersiz programının tedavi öncesi ve sonrası yapılan karşılaştırmalarda DGTT-II'nin Kişisel-Sosyal ve İnce Motor alt testleri ile toplam sonuçlarında anlamlı iyileşme gözlenmiştir (p<0,05). HINE testinin Kranial Sinir, Postür, Tonus, Refleksler/Reaksiyonlar ve Toplam alt testleri ile General Movements Optimize (GMOS) ve Revize GMOS testlerinde de istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler saptanmıştır (p<0,05). Tedavi sonrası sonuçların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, HINE tüm alt testleri ve toplam puanı ile GMOS ve Revize GMOS testlerinde çalışma grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur (p<0,05). Bu durum ev egzersiz programının nörolojik gelişim ve spontan motor hareketler üzerindeki olumlu etkisini desteklemektedir. DGTT-II'nin Kişisel-Sosyal, Kaba Motor ve Toplam sonuçlarında ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Sonuç: Ev egzersiz programı erken preterm bebeklerde kişisel-sosyal, ince motor beceriler, nörolojik fonksiyonlar ve spontan motor hareketler alanlarında anlamlı iyileşmeler sağlayarak erken müdahalenin etkinliğini göstermiştir. Kaba motor ve dil gelişimi gibi alanlarda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme görülmemesi, gelecekteki programların daha uzun ve yoğun olması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the short-term effect of a home exercise program on neurodevelopment in early preterm infants with a gestational age greater than 28 weeks and less than 32 weeks. Materials and Methods: A total of 30 preterm infants who met the inclusion criteria were enrolled in the study. The infants were divided into two groups: a study group (n=15) and a control group (n=15). The study group received a one-month home exercise program. The neural development of the infants in both groups was assessed using the General Movements (GMs) to evaluate spontaneous motor movements, the Hammersmith Infant Neurological Examination (HINE) to identify neurological impairments, and the Denver Developmental Screening Test II (DDTT-II) to measure developmental level. The study group was subjected to these tests at the beginning and the end of the intervention, while the control group was assessed with a single evaluation. Cases that did not complete the assessment and treatment processes were excluded from the study. Results: In the comparisons between the pre- and post-treatment assessments of the 4-week home exercise program applied to the study group, a significant improvement was observed in the Personal-Social and Fine Motor subtests, as well as the total scores, of the DDTT-II (p<0,05). Statistically significant improvements were also found in the Cranial Nerves, Posture, Tone, Reflexes/Reactions, and Total subtests of the HINE test, and in the General Movements Optimality Score (GMOS) and Revised GMOS tests (p<0,05). When comparing the post-treatment results of the study group with the control group, a significant difference in favor of the study group was found in all HINE subtests and the Total score, as well as the GMOS and Revised GMOS tests (p<0,05), supporting the positive effect of the home exercise program on neurodevelopment and spontaneous motor movements. However, no statistically significant difference was detected between the groups in the Personal-Social, Gross Motor, and Total scores of the DDTT-II (p>0,05). Conclusion: The home exercise program demonstrated the effectiveness of early intervention by achieving significant improvements in personal-social skills, fine motor abilities, neurological functions, and spontaneous motor movements in early preterm infants. The lack of statistically significant improvement in areas such as gross motor and language development suggests that future programs may require longer duration and increased intensity.