Kızılçam (pinus brutia ten.) ve karaçam [pinus nigra arnold subsp. pallasiana (Lamb.) holmboe] gençliklerinde semptomatik ibrelerden izole edilen fungal etmenler
Fungal agents isolated from symptomatic needles of young stands of turkish red pine (pinus brutia ten.) and black pine [pinus nigra arnoldsubsp. pallasiana(Lamb.) holmboe]
  1. Tez No: 996482
  2. Yazar: AIZHAN KUSMANOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA CEYDA BERAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] gençliklerinde gözlenen ibre semptomları ile ilişkili fungal toplulukların taksonomik bileşimini ve olası ekolojik rollerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Denizli ve Uşak illerinde bulunan doğal ve yapay gençleştirme sahalarındaki 4–25 yaş aralığındaki 120 Pinus bireyinden alınan 240 ibre örneğinin semptomatik dokularındanfungal izolasyonlar gerçekleştirilmiştir. İzolatların tanımlanması, kültürel ve mikromorfolojik özelliklerin değerlendirilmesi ile ITS rDNA bölgesinin PCR amplifikasyonu, dizilenmesi ve referans sekanslarla filogenetik karşılaştırılması esasına dayandırılmıştır. Toplam 410 izolattan 16 takson belirlenmiştir. Fungal toplulukta Ascomycota şubesi baskın (%75) olup, Basidiomycota %25 oranında temsil edilmiştir. En sık izole edilen türler arasında Cyclaneusma minus ('verum' ve 'simile' morfotipleri), Cyclaneusma niveum, Lophodermium seditiosum ve Lophodermium pinastri yer almıştır. C. minus'un 'verum' morfotipi genç bireylerde, 'simile' morfotipi ise daha ileri yaşlı bireylerde daha yüksek frekansta saptanmıştır.Bu çalışma ayrıca Türkiye konifer ibre mikobiyotası açısından önemli ilk kayıtlar ve yeni konukçu ilişkileri ortaya koymaktadır; özellikle Apiospora esporlensis, Phlebiopsis odontoidea, Rhinocladiella atrovirens ve Coniochaeta deborreae Türkiye mikobiyotası için yeni kayıt adayı niteliği taşırken; Cyclaneusma niveum, Lopadostoma quercicola, Trametes parvispora,Alternaria dactylidicola,Cladosporium subcinerreum ve Lophodermium seditiosum karaçam üzerindeki ilk konukçu kayıtlarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca Alternaria alstroemeriae hem kızılçam hem de karaçam ibrelerinde konifer konukçular açısından ilk kez belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Phlebiopsis odontoidea ve Hormonema macrosporum kızılçam ibrelerinde ilk kez belirlenmiş; Cyclaneusmaminus 'simile' ve 'verum' morfotipleri ise her iki çam türünde morfotip düzeyinde Türkiye'de ilk kez rapor edilmiştir.Elde edilen bulgular, ibre semptomlarının etiyolojisinin tek bir patojenle açıklanamayabileceğini; aksine primer patojenler ile fırsatçı ve sekonder kolonizatörlerin birlikte yer aldığı çok bileşenli bir fungal kompleksin süreçte rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the taxonomic composition and ecological roles of fungal communities associated with needle symptoms in Turkish red pine (Pinus brutia Ten.) and Anatolian black pine [Pinus nigra Arnold subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] saplings. Fungal isolations were conducted from symptomatic tissues of 240 needle samples collected from 120 Pinus individuals aged 4–25 years in natural and artificial regeneration sites in Denizli and Uşak provinces. Identification was based on cultural and micromorphological characteristics, together with PCR amplification, sequencing, and phylogenetic comparison of the ITS rDNA region. A total of 16 taxa were identified from 410 isolates. The fungal community was dominated by Ascomycota (75%), while Basidiomycota represented 25%. The most frequent species were Cyclaneusma minus ('verum' and 'simile' morphotypes), Cyclaneusma niveum, Lophodermium seditiosum, and Lophodermium pinastri. The 'verum' morphotype of C. minus was more common in younger individuals, whereas 'simile' showed higher frequency in older saplings.The study revealed important first records and novel host associations for the conifer needle mycobiota of Türkiye. Apiospora esporlensis, Phlebiopsis odontoidea, Rhinocladiella atrovirens, and Coniochaeta deborreae represent candidate new records for the Turkish mycobiota. Cyclaneusma niveum, Lopadostoma quercicola, Trametes parvispora, Alternaria dactylidicola, Cladosporium subcinerreum, and Lophodermium seditiosum constitute first host records on Anatolian black pine. Alternaria alstroemeriae was identified for the first time on conifer hosts in Türkiye from both pine species. Additionally, Phlebiopsis odontoidea and Hormonema macrosporum were recorded for the first time on Turkish red pine, while the 'simile' and 'verum' morphotypes of Cyclaneusma minus were reported for the first time in Türkiye from both species.The findings indicate that needle symptoms cannot be attributed to a single pathogen; rather, a multi-component fungal complex involving primary pathogens together with opportunistic and secondary colonizers may be involved.