Nevâyî'nin tercî-i bend şeklindeki Sâkînâmesi üzerine bir inceleme (Metin-diliçi çeviri-inceleme-dizin-sözlük)
A study on Nevâyî's Sâkînâmesi in the form of tercî-i bend (Text-intralingual translation-review-dictionary index)
- Tez No: 996559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Çağatay Edebiyatının en önemli ismi olan Nevâyî'nin Bedâyiü'l-Bidâye, Garâibü's-Sıgâr ve Fevâyidü'l-Kiber isimli divânlarında yer alan Sâkînâmesi konu edilmiştir. Çalışmamızda bu Sâkînâmenin farklı nüshaları üzerinden metin yeniden kurulduktan sonra dil içi çevirisi, gramer incelemesi yapılıp dizin-sözlük hazırlanmıştır. Tezin Giriş bölümünde Çağatay Dili ve Edebiyatı ile Nevâyî hakkında bilgi verildikten sonra Sâkînâme türü ve Türk edebiyatındaki önemli metinlerine değinilmiştir. Birinci Bölümde Sâkînâme'nin Bedâyiü'l-Bidâye, Garâibü's-Sıgâr ve Fevâyidü'l-Kiber divânlarında yer alan metni karşılaştırılarak tenkitli metni ortaya konup dil içi çevirisi yapılmıştır. İkinci bölümde ise Sâkînâme'nin tasavvufî bir muhtevaya sahip olmasına dikkat çekilerek bu muhtevası hakkında bilgi verilmiş, ardından da eserin dil özellikleri incelenmiştir. Dil incelemesi bölümünde yöntem olarak J. Eckmann'ın“Chagatay Manual”adlı eserindeki yöntem ve sıra takip edilerek Çağatay Türkçesinin ses ve biçim özelliklerinden hangilerinin metinde görüldüğü tespit edilmeye çalışılmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise metinde kullanılan anlamlarına dikkat edilerek Sözlük-Dizin hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the Sakinâme of Nevâyî, a prominent figure in Chagatai literature, found in his divâns Bedayiü'l-Bidaye, Garaibü's-Sıgar, and Fevâyidü'l-Kiber. After reconstructing the text of this Sakinâme from various copies, its intralingual translation, grammatical analysis, and index-glossary were conducted. The introduction to the thesis provides information about Chagatai language and literature, as well as Nevâyî, and then addresses the Sakinâme genre and its important texts in Turkish literature. The first chapter compares the Sakinâme text found in the divâns Bedayiü'l-Bidaye, Garaibü's-Sıgar, and Fevâyidü'l-Kiber, presents a critical text, and then provides an intralingual translation. The second section highlights the Tasavvuf content of the Sakinâme, provides information about it, and then examines the work's linguistic features. In the linguistic analysis section, the methodology and sequence of J. Eckmann's“Chagatay Manual”were followed to identify which phonetic and morphological features of Chagatay Turkish are present in the text. In the third and final section of the thesis, a Glossary Index was prepared, paying attention to the meanings used in the text.