Türkiye'de kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik kamu politikalarının uygulanması bağlamında Tekirdağ ili Süleymanpaşa örneği
The example of Süleymanpaşa, Tekirdağ province in the context of public policies to prevent violence against women in Turkey
- Tez No: 996580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKMEN KANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Şiddet, küresel ölçekte her toplumda karşılaşılabilen evrensel bir olgudur. Tek boyutlu olmayan bu kavram; fiziksel, psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddet gibi birçok farklı türde ortaya çıkabilmekte ve bireylerin yanı sıra toplumun genel yapısını da derinden etkileyebilmektedir. Bireysel travmaların ötesinde, şiddet bir insanlık suçu niteliği taşıyarak toplumsal düzeni tehdit etmektedir. Şiddetle mücadelede çok boyutlu ve bütüncül yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çerçevede kamu politikaları, devletin sahip olduğu en etkili araçlardan biri olarak öne çıkmaktadır. Kadın cinayetlerinde yaşanan dramatik artış, son yedi yılda %1400'e ulaşmış; üç kadından birinin şiddetle yüzleştiği tespit edilmiştir. Uluslararası düzeyde“Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi”ve“Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, bu alandaki hukuki çerçeveyi belirlemekte; ulusal düzeyde ise 1982 Anayasası ile 6284 Sayılı“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun”ile önleyici ve koruyucu mekanizmaları devreye sokmaktadır. Sonuç olarak, şiddetle mücadelede kamu politikalarının yalnızca yaptırım odaklı değil, aynı zamanda değer temelli bir yaklaşımı benimsemesi gerekmektedir. Kamu değerinin güçlendirilmesi, toplumsal dönüşümün temel unsurlarından biri olup, şiddetin kaynağına inen sürdürülebilir çözümler üretmenin ön koşuludur.
Özet (Çeviri)
Violence is a universal phenomenon encountered in every society on a global scale. This multidimensional concept can manifest in many different forms, such as physical, psychological, economic, and sexual, and can profoundly affect not only individuals but also the overall structure of society. Beyond individual traumas, violence constitutes a crime against humanity and threatens social order. The fight against violence requires multidimensional and comprehensive methods. In this context, public policies stand out as one of the most effective tools available to the state. There has been a dramatic increase in murders of women, reaching 1400% in the last seven years; it has been determined that one in three women is exposed to violence. At the international level, the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination Against Women and the Council of Europe Convention define the legal framework in this area; at the national level, the 1982 Constitution and the Law on the Protection of the Family and the Prevention of Violence Against Women put protective and preventive mechanisms in place. Consequently, public policies combating violence must adopt not only a sanction-oriented but also a value-based approach. Strengthening public values is key to social transformation and fundamental to producing sustainable solutions that address the root causes of violence.