Dijital teknolojinin ukulele eğitimindeki rolü: Mobil uygulamaların incelenmesi
The role of digital technology in ukulele education: An examination of mobile ukulele applications
- Tez No: 996621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YUNGUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada dijital teknolojinin müzik eğitimi alanındaki yansımalarını ukulele çalgısı özelinde ele alarak, ukulele eğitimi için geliştirilen mobil uygulamaların teknik, müzikal ve eğitim içeriklerinin neler olduğunun ortaya konulması amaçlanmaktadır. Araştırmanın evrenini, ukulele eğitiminde kullanılan mobil uygulamalar oluşturmaktadır. Örneklemini ise App Store ve Google Play Store uygulama mağazalarında bulunan erişimi ücretsiz mobil uygulamalar örneklem grubuna dahil edilmiştir. 'Ukulele', 'ukulele eğitimi', 'ukulele akort' anahtar kelimeleri kullanılarak ulaşılan toplam 52 uygulama incelenmiştir. Araştırmada Ukulele eğitimi odaklı uygulamaların ad, dil seçeneği, işletim sistemi, uygulamanın kapladığı boyut, eğitim içeriği, kategori dağılımı, hesap oluşturma zorunluluğu, uygulama içi satın alım, videolu ders anlatımı gibi özelliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Mobil uygulamaların teknik, müzikal ve eğitim içeriklerini tespit etmek amacıyla 18 özellik belirlenmiştir. Bu araştırmada durum çalışması modeli ile elde edilen verileri değerlendirme aşamasında betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak internet tabanlı uygulamalarla doküman incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reflections of digital technology in music education, specifically focusing on the ukulele instrument, and to reveal the technical, musical, and educational content of mobile applications developed for ukulele education. The universe of the study consists of mobile applications used in ukulele education. The sample includes free mobile applications available on the App Store and Google Play Store. A total of 52 applications found using the keywords 'ukulele', 'ukulele education', and 'ukulele tuning' were examined. The study aimed to identify the names, language options, operating systems, sizes, educational content, category distribution, account creation requirements, in-app purchases, and video lesson explanations of ukulele education-focused applications. 18 features were identified to determine the technical, musical, and educational content of mobile applications. Descriptive analysis was used to evaluate the data obtained through the case study model in this research. Document review was conducted using internet-based applications as a data collection tool.