İnme sonrası disfajisi olan bireylerde transkraniyal manyetik stimülasyonla kombine McNeill disfaji terapi programının etkililiği
Effectiveness of transcranial magnetic stimulation combined with the McNeill dysphagia therapy program in individuals with post-stroke dysphagia
- Tez No: 996661
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, inme sonrası disfajisi olan bireylerde tekrarlayıcı transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS), rTMS ile kombine McNeill Disfaji Terapi Programı (MDTP) ve sham rTMS ile kombine MDTP'nin yutma fonksiyonlarına etkisini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Subakut dönemde disfajisi olan bireyler üç gruba randomize edilmiş; klinik, fonksiyonel, subjektif ve fizyolojik ölçütler (MASA, FOIS, VAS, EAT-10, PAS, DOSS ve DIGEST) kullanılarak tedavi öncesi, sonrası ve üç aylık izlem dönemlerinde değerlendirilmiştir. MASA, VAS ve EAT-10 skorlarında tüm gruplarda anlamlı iyileşmeler gözlenirken, FOIS skorlarındaki anlamlı artış yalnızca MDTP içeren gruplarda ortaya çıkmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda sham rTMS+MDTP grubunun, yalnız rTMS grubuna kıyasla bazı klinik ve subjektif ölçütlerde daha büyük kazanımlar sağladığı; ancak rTMS+MDTP ile sham rTMS+MDTP grupları arasında anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir. PAS, DIGEST-E skorlarında gruplar arasında belirgin farklılıklar saptanmamış, buna karşın MDTP içeren gruplarda DOSS, DIGES-S, DIGEST-Genel skorlarında grup içi iyileşmeler izlenmiştir. Sonuçlar, MDTP'nin klinik ve fonksiyonel iyileşmeyle yakından ilişkili olabileceğini; rTMS'nin etkisinin kullanılan protokollere bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compared the effects of repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS), rTMS combined with the McNeill Dysphagia Therapy Program (MDTP), and sham rTMS combined with MDTP on swallowing function in individuals with post-stroke dysphagia. Participants with dysphagia in the subacute phase were randomized into three groups and evaluated before treatment, after treatment, and at a three-month follow-up using clinical, functional, subjective, and physiological measures (MASA, FOIS, VAS, EAT-10, PAS, DOSS, DIGEST). Improvements in MASA, VAS, and EAT-10 were observed across all groups, whereas increased functional oral intake (FOIS) occurred only in MDTP-containing groups. The sham rTMS+MDTP group showed greater gains than the rTMS-only group in selected clinical and subjective outcomes, while no differences were found between the two MDTP groups. No between-group differences were detected in PAS or DIGEST-E, although within-group improvements in DOSS, DIGEST-S, and DIGEST-Overall were observed in MDTP groups. Overall, the findings suggest that MDTP is associated with clinical and functional improvement, whereas rTMS effects appear protocol-dependent.