Yemen-Körfez işbirliği konseyi ilişkileri: Tarihsel, siyasi, ekonomik ve güvenlik boyutları
Yemen and Gulf cooperation council relations: Historical, political, economic and security dimensions
- Tez No: 996768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÜÇAĞAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Yemen ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülkeler arasındaki ilişkileri tarihsel, siyasi, ekonomik ve güvenlik boyutlarıyla analiz ederek, bu ilişkilerin arka planında yatan çıkar dinamiklerini ve Yemen'in KİK'e neden tam üye olamadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yemen, Arap kimliği, İslami inanç yapısı ve Körfez coğrafyasına olan fiziksel yakınlığına rağmen KİK'e tam üye olamamıştır. Bu durumun arkasında; Yemen'in iç siyasi istikrarsızlığı, ekonomik zayıflığı, merkezi otorite eksikliği ve Körfez ülkelerinin Yemen'in bu yapısal problemlerini bir yük olarak görmesi gibi nedenler yatmaktadır. Körfez ülkeleri ile Yemen arasındaki ilişkiler, zaman zaman paralel çıkarlar doğrultusunda gelişmiş, ancak Yemen'de yaşanan iç savaşlar, terör tehdidi, kabile yapısının devlet yapısına baskın gelmesi gibi nedenlerle bu ilişkiler çoğu zaman sınırlı kalmıştır. KİK'in Yemen'e yönelik politikaları, güvenlik kaygıları ve bölgesel denge arayışlarıyla şekillenmiştir. Yemen, özellikle 2011 sonrası Arap Baharı ve 2015'te başlayan iç savaşla birlikte bölgesel istikrarsızlığın merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yemen'in sürekli çatışma içinde olması, zayıf devlet yapısı, dış aktörlerin müdahalesi, mezhepsel farklılıklar ve ekonomik yetersizliklerle doğrudan ilişkilidir. Bu araştırmada, Yemen'in 1990'daki birleşmesi, 1994 iç savaşı, Arap Baharı sonrası geçiş süreci ve sonrasında yaşanan iç savaş süreci gibi kritik dönemler incelenerek, KİK ülkelerinin Yemen politikasındaki değişimleri analiz edilmiştir. Aynı zamanda, Yemen'in neden hâlâ KİK dışında kaldığı ve bunun bölgesel dengeler üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Belgesel bilgi toplama ve tarihsel-analitik yöntem kullanılarak gerçekleştirilen araştırma, Yemen ile KİK ülkeleri arasındaki ilişkilerin çok boyutlu yapısını anlamaya ve gelecekteki işbirliği alanlarını tespit etmeye katkı sağlamayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the historical, political, economic, and security dimensions of the relationship between Yemen and the Gulf Cooperation Council (GCC), while investigating the underlying national interest dynamics and the reasons why Yemen has not been granted full membership in the Council. Despite sharing Arab identity, Islamic faith, cultural values, and geographic proximity with the GCC member states, Yemen remains outside the organization. This exclusion is mainly attributed to Yemen's chronic political instability, economic underdevelopment, weak central authority, and the perception among Gulf states that Yemen would pose a burden rather than an asset to the Council. Although there have been moments of cooperation based on overlapping interests, Yemen's persistent internal conflicts, threats of terrorism, and tribal dominance over state institutions have severely limited the potential for integration with the GCC. The Council's policies towards Yemen have been shaped primarily by regional security concerns and strategic calculations. Since the Arab Spring in 2011 and the outbreak of civil war in 2015, Yemen has become a central hotspot for instability in the Gulf and the wider Middle East. The ongoing crises are deeply rooted in a fragile state structure, external interventions, sectarian divisions, and insufficient economic capacity. This study explores key historical milestones such as Yemen's unification in 1990, the civil war in 1994, the post-Arab Spring transition, and the subsequent conflict that began in 2015. It critically assesses how GCC states have approached Yemen's challenges and what factors have hindered full integration. The study employs a historical-analytical method, based on documentary analysis and secondary data, aiming to contribute to a deeper understanding of the multi-dimensional relationship between Yemen and the GCC, and to provide recommendations for future cooperation and regional peace.