İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programı kapsamında ilk okuma yazma öğretim sürecine ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
An examination of teachers' views on the initial reading and writing instruction process within the scope of the Primary School Turkish Language Curriculum
  1. Tez No: 996787
  2. Yazar: BÜŞRA GÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH MEHMET CİĞERCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programının ilk okuma yazma öğretim sürecindeki yansımalarının sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi için süreci doğrudan yürüten öğretmenlerin deneyim ve görüşlerinin sistemli biçimde incelenmesini zorunlu hale getirmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli İlkokul Türkçe Dersi Öğretim Programında yer alan ilk okuma yazma öğretim sürecine ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini incelemektir. Bu araştırmada nitel betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmada çalışma grubuna dâhil edilecek sınıf öğretmenlerinin seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. 2024–2025 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa'nın merkez ilçelerinde 1. sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta olan ve gönüllük esasına dayalı olarak 23 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Bulgular programın etkili bir biçimde uygulanabilmesi için özellikle uygulama desteği, öğretmen kılavuzluğu ve öğrenci seviyesine uygun içerik geliştirme çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Çalışmada elde edilen sonuçlar programın kuramsal çerçevesinin güçlü olduğunu ancak uygulama süreci ile öğretim ortamları arasındaki farklılıklar, materyal ve rehberlik eksiklikleri ile öğretmen deneyimleri tarafından şekillendiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda uygulama sürecini destekleyecek öğretmen kılavuzlarının geliştirilmesi, öğrenci seviyesine uygun içerik ve materyallerin zenginleştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In order to evaluate in a healthy manner the reflections of the Turkey Century Maarif Model Primary School Turkish Language Curriculum on the initial literacy teaching process, it is necessary to systematically examine the experiences and opinions of teachers who directly carry out this process. The aim of this study is to examine the opinions of classroom teachers regarding the initial literacy teaching process included in the Türkiye Century Education Model Primary School Turkish Language Curriculum. In this research, a qualitative descriptive research method was used. In the selection of classroom teachers to be included in the study group, criterion sampling and maximum variation sampling methods, which are among purposive sampling methods, were used. The study group consists of 23 classroom teachers who were working as first grade teachers in the central districts of Şanlıurfa in the 2024–2025 academic year and participated on a voluntary basis. A semi-structured interview form developed by the researcher was used as the data collection tool in the study. The collected data were analyzed using the thematic analysis method. The findings indicate that in order for the curriculum to be implemented effectively, it is necessary to strengthen implementation support, teacher guidance, and content development efforts appropriate to the student level. The results obtained in the study reveal that the theoretical framework of the curriculum is strong; however, it is shaped by differences between the implementation process and instructional environments, deficiencies in materials and guidance, and teacher experiences. In this context, it can be recommended to develop teacher guides that will support the implementation process and to enrich content and materials appropriate to the student level.