Bir mizah dergisi örneği olarak Dalkavuk (1908-1909) üzerine söz varlığı incelemesi
- Tez No: 996811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BÜLBÜL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Dalkavuk Gazetesi'nin yayımlandığı II. Meşrutiyet dönemi, dönemin siyasî durumunun yayın hayatına etkileri ve mizah yayınları hakkında bilgiler verilmiştir. Bu dönem ana hatlarıyla incelendikten sonra Dalkavuk Gazetesi'nin yayın politikası ve gazetenin içeriği incelenmiştir. Daha sonra Rumi 20 Eylül 1324 (3 Ekim 1908) tarihinde yayın hayatına başlayan Dalkavuk Gazetesi'nin 25 sayısının tamamının sırası ile transkripsiyonlu çevirisi yapılmış ve bu sayılarının dosya formatında yapılacak tarama işlemi ile gramatikal dizini yapılmış ve söz varlığı tespit edilmiştir. Yapılan gramatikal dizinde Dalkavuk Gazetesi'nin içerisinde geçen bütün kelimelerin anlamları ve çekim ekleri alfabetik sıra ile gösterilmiştir. Ardından, gazetenin 25 sayısında yer alan tüm kelimeler kavramsal olarak sınıflandırılarak bir söz varlığı incelemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides information about the Second Constitutional Era, during which Dalkavuk Newspaper was published, the effects of the political situation of the period on publishing life, and humor publications. After examining this period in broad strokes, the publication policy and content of Dalkavuk Newspaper are analyzed. Subsequently, a transcription-based translation of all 25 issues of Dalkavuk Newspaper, which began publication on September 20, 1324 (October 3, 1908), was completed. A grammatical index was created for these issues through a scanning process in file format, and the lexical inventory was identified. The grammatical index shows the meanings and inflectional endings of all words appearing in Dalkavuk Newspaper in alphabetical order. Then, all words appearing in the 25 issues of the newspaper were conceptually classified to conduct a lexical analysis.