Türkiye yüzyılı maarif modeline göre 5.sınıf öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algıları
Curriculum literacy perceptions of 5th-grade teachers within the framework of the century of Türkiye education model
  1. Tez No: 996825
  2. Yazar: MUHAMMED İKBAL ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KOÇ AKRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline göre 5. sınıf öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık algılarını belirlemektir. Bu doğrultuda araştırmada nicel ve nitel boyutların birlikte ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 5. sınıf düzeyinde ders veren ve basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen toplam 213 öğretmen; çalışma grubunu ise kartopu örnekleme yöntemiyle belirlenen 25 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler için Keskin ve Korkmaz (2021) tarafından geliştirilen“Öğretim Programı Okuryazarlığı Algı Ölçeği (ÖPOAÖ)”; nitel veri toplama aracı olarak ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde istatistiksel paket programından, nitel verilerin analizinde ise nitel veri analiz yazılımlarından yararlanılmıştır. Nicel verilerde parametrik testler nitel verilerde ise içerik analiz tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre öğretmenlerin öğretim programı okuryazarlığı algılarının genel olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutları ile değişkenler arasındaki ilişkiler incelendiğinde; programı hayata geçirme alt boyutu ile eğitim durumu, programı tanıma alt boyutu ile hizmet içi eğitim alma değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık cinsiyet, branş ve mesleki kıdem değişkenleri ile ölçeğin alt boyutları arasında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise katılımcıların öğretim programı okuryazarlığı konusunda yüksek bir farkındalığa sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenlerin Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne ilişkin görüşlerinde özellikle yerel farklılıkların dikkate alınması, öğrenci merkezli eğitim anlayışı, kazanımlar, ölçme ve değerlendirme araçları, ders kitabı uyumu, fiziki imkânlar, sosyal problemlere çözüm üretme, öğretme-öğrenme sürecinde yaşanan güçlükler ve sınıf mevcudu gibi temaların öne çıktığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to determine the curriculum literacy perceptions of 5th-grade teachers in accordance with the Türkiye Century Education Model. To this end, a mixed-methods research design, incorporating both quantitative and qualitative dimensions, was employed. The sample of the study consisted of a total of 213 teachers delivering instruction at the 5th-grade level, selected through simple random sampling, while the study group comprised 25 participants identified via snowball sampling. For the collection of quantitative data, the“Curriculum Literacy Perception Scale (CLPS)”developed by Keskin and Korkmaz (2021) was utilized; as the qualitative data collection instrument, a“Semi-Structured Interview Form”developed by the researcher was employed. Statistical package software was used for the analysis of quantitative data, whereas qualitative data analysis software was used for the analysis of qualitative data. Parametric tests were preferred for quantitative analysis, and content analysis was employed for the qualitative data. According to the quantitative findings of the study, teachers' curriculum literacy perceptions were found to be generally high. When the relationships between the sub-dimensions of the scale and the variables were examined, significant differences were identified between the sub-dimension of implementing the curriculum and the variable of educational background, as well as between the sub-dimension of recognizing the curriculum and the variable of receiving in-service training. In contrast, no significant differences were found between the variables of gender, branch, and professional seniority and the sub-dimensions of the scale. In the qualitative dimension of the study, it was observed that participants possessed a high level of awareness regarding curriculum literacy. In teachers' opinions regarding the Türkiye Century Education Model, several themes emerged prominently, including the consideration of local differences, student-centered education approach, learning outcomes, assessment and evaluation tools, textbook alignment, physical facilities, problem-solving for social issues, challenges experienced in the teaching-learning process, and class size.