Gastronomik destinasyon imajı ve ziyaret etme niyeti ilişkisi: Gaziantep ili örneği
The relationship between gastronomic image and intention to visit: The case of Gaziantep province
  1. Tez No: 996973
  2. Yazar: EZGİ YELYARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELVAN ÖZBEY KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı Z kuşağının daha önce bulunmadıkları bir destinasyona yönelik ziyaret etme niyetlerinin ölçülmesidir. Kavramsal çerçeve doğrultusunda; gastronomik destinasyon imajı, yiyecek ilgilenimi ve yöresel yiyeceklere yönelik tutumun, ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisi literatüre dayandırılarak belirlenmiştir. Yöresel yiyeceklere yönelik tutum kavramı, gastronomik destinasyon imajı ve ziyaret etme niyeti arasında aracı değişken olarak ele alınmıştır. Bu amaçla, en güçlü gastronomik imajlardan birine sahip olan Gaziantep destinasyonu seçilmiştir. UNESCO gastronomi şehri olan Gaziantep, yiyecek destinasyonu kimliğini uluslararası düzeyde de belgelemiştir. Çalışmanın katılımcılarını, 1997-2007 yılları arasında doğmuş, Z kuşağı olarak bilinen ve Gaziantep'i daha önce ziyaret etmemiş, potansiyel turistler oluşturmaktadır. Dolayısıyla çalışma ziyaret öncesi niyet aşamasındaki kavramları kapsama dahil etmiştir. Çalışma kapsamında toplam 310 geçerli anket toplanmış, veriler regresyon analizi kullanılarak SPSS 25.00 paket program aracılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcılara çevrimiçi ortamda Gaziantep şehrine yönelik gastronomik destinasyon imajı, yiyecek ilgilenimi, yöresel yiyeceklere yönelik tutum ve ziyaret etme niyetine ilişkin sorular yöneltilmiştir. Araştırma sonucunda gastronomik destinasyon imajının ziyareti üzerinde doğrudan ve güçlü etkisinin olduğu saptanmıştır. Teknoloji odaklı ve hızlı karar verme eğilimine sahip bu kuşak için yöresel yiyeceklere yönelik tutumunun ziyaret etme niyeti ve gastronomik destinasyon imajı ilişkisinde aracı rol oynamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure Generation Z's intention to visit a destination they have not previously visited. In line with the conceptual framework, the effect of gastronomic destination image, food involvement, and attitude towards local foods on the intention to visit has been determined based on the literature. The concept of attitude towards local foods has been considered as a mediating variable between gastronomic destination image and intention to visit. For this purpose, Gaziantep, a destination with one of the strongest gastronomic images, was selected. Gaziantep, a UNESCO city of gastronomy, has also documented its identity as a food destination at the international level. The participants in the study were potential tourists born between 1997 and 2007, known as Generation Z, who had not previously visited Gaziantep. Therefore, the study included concepts at the pre-visit intention stage. A total of 310 valid questionnaires were collected for the study, and the data were analyzed using regression analysis with the SPSS 25.00 software package. Participants were asked questions online about their image of Gaziantep as a gastronomic destination, their food involvement, their attitudes toward local foods, and their intention to visit. The results of the study revealed that the image of the gastronomic destination has a direct and strong effect on visits. It was found that the attitude towards local food does not play a mediating role in the relationship between the intention to visit and the image of the gastronomic destination for this technology-oriented generation with a tendency to make quick decisions.