0-1 YAŞ PEDİATRİK KALP CERRAHİSİ OLGULARINDA İNTRAOPERATİF KAN VE KAN ÜRÜNLERİNİN KULLANIMININ POSTOPERATİF MORTALİTE VE MORBİDİTEYE ETKİSİ
- Tez No: 997011
- Danışmanlar: PROF. FUNDA GÜMÜŞ ÖZCAN, DOÇ. DR. HATİCE DİLEK ÖZCANOĞLU, UZMAN SELİN SAĞLAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Pediatrik konjenital kalp cerrahisi, cerrahi ve perioperatif bakım alanındaki gelişmelere rağmen özellikle yenidoğan ve infant hastalarda halen yüksek morbidite ve mortalite riski taşımaktadır. Kardiyopulmoner bypass (KPB), hemodilüsyon, immatür koagülasyon sistemi ve cerrahi kompleksiteye bağlı olarak intraoperatif kan ve kan ürünleri kullanımı bu hasta grubunda sıktır. Eritrosit süspansiyonu transfüzyonunun postoperatif klinik sonuçlarla ilişkisi literatürde büyük ölçüde ortaya konmuş olmakla birlikte, intraoperatif dönemde kullanılan hemostatik kan ürünlerinin klinik etkilerine ilişkin bulgular değişkenlik göstermektedir. Çalışmamızda, 0–1 yaş arası pediatrik kalp cerrahisi olgularında intraoperatif kan ve kan ürünleri kullanımının postoperatif mortalite ve morbidite ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Despite advances in surgical techniques and perioperative care, pediatric congenital cardiac surgery still carries a significant risk of morbidity and mortality, particularly in neonates and infants. Cardiopulmonary bypass (CPB), hemodilution, the immature coagulation system, and surgical complexity frequently necessitate intraoperative blood and blood product transfusions in this patient population. While the association between red blood cell (RBC) transfusion and postoperative clinical outcomes has been extensively documented in the literature, findings regarding the clinical impact of intraoperative hemostatic blood product use remain inconsistent. This study aimed to evaluate the association between intraoperative blood and blood product transfusions and postoperative morbidity and mortality in infants aged 0–1 year undergoing pediatric cardiac surgery.