Ankara'da hizmet veren bir market zincirlerin gıda reyonlarında çalışanların hijyen bilgi düzeylerinin saptanması
Determination of hygiene knowledge levels of employees in food lines of a market chain serving in Ankara
  1. Tez No: 997046
  2. Yazar: ŞENNUR ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda satışı ve üretimi yapılan işletmelerde çalışanların hijyen bilgi düzeyi ve bu konudaki tutumu ve davranışları toplum için büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden çağın getirdiği yeniliklere ayak uyduran modern insanın vazgeçilmezleri arasında ilk sıralarda yer alan market zincirlerinde çalışanların hijyen kuralları konusundaki bilgi, tutum ve davranışları çok önemlidir. Araştırmamızın amacı; Ankara'da hizmet veren bir market zincirlerinin gıda reyonlarında çalışanların hijyen bilgi düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırma, Ankara'daki bir market zincirinin 40 şubesinde çalışan 108 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma verisinin toplanması yüz yüze anket uygulama yöntemiyle araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 paket programı kullanılarak bilgisayar ortamına girilmiş ve değerlendirilmiştir. Hijyen bilgi düzeyi değerlendirilmesinde 0-6 doğru= düşük; 7-12 doğru= orta; 13-18 doğru= iyi şeklinde sınıflandırılmıştır. Katılımcılardan 5 kişi (%4,6) kötü, 48 kişi (%44,4) orta, 55 kişi (%50,9) iyi düzeyde hijyen bilgi düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmamızda katılımcıların %82,7'si işe alınırken sağlık kontrolünden geçtiğini belirtirken, %17,3'ü işe alınırken sağlık kontrolünden geçmediğini belirtmiştir. Katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin hijyen bilgi düzeylerini etkilemediği saptanmıştır (p>0,05). Katılımcılardan mesleki eğitim alanların %12,2'si kötü, %41,5'i orta, %46,3'ü iyi düzeyde hijyen bilgisine sahipken; mesleki eğitim almayanların %46'sı orta, %54'ü iyi düzeyde hijyen bilgisine sahiptir. Ayrıca katılımcıların mesleki eğitim alma durumlarının hijyen bilgi düzeyine istatistiksel olarak anlamlı etki ettiği saptanmıştır (p=0,02, p<0,05). Hijyen eğitimi alan ve almayan katılımcıların hijyen bilgi düzeyleri incelendiğinde, hijyen eğitim durumunun hijyen bilgi düzeyini istatistiksel olarak anlamlı etki etmediği belirlenmiştir (p=0,16, p>0,05). Kişilerin özellikle gıda elleyicilerin hijyen konusundaki bilgi düzeylerinin tutum ve davranışlarına da yansıyacağı beklenmektedir. İncelenen gruptaki katılımcıların yaklaşık yarısının hijyen bilgi düzeyinin orta ve kötü olduğu dikkate alındığında hijyen bilgi düzeyinin yükseltilmesi için bu gruba özel işe giriş ve hizmet içi eğitimlerin planlanması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The level of hygiene knowledge and the attitudes and behaviors of the employees in the food sales and production enterprises are very important for the society. Therefore, the knowledge, attitudes and behaviors of the hygiene rules of the people who are in the first place among the indispensable ones of the modern people who keep up with the innovations brought by the age are very important. The purpose of our research; the determination of the level of hygiene knowledge of the employees in food chains of a market chain serving in Ankara. The study was conducted with 108 participants working in 40 branches of a market chain in Ankara. It is a descriptive type of research. The collection of the research data was carried out by the researcher using the face-to-face survey method. The collected data were entered into the computer environment using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 package program and evaluated. While being assessing hygiene knowledge level; it was assumed as 0-6 true = low, 7-12 true = moderate; 13-18 true = good. It was determined that 5 participants (4.6%) were poor, 48 (44.4%) were middle, and 55 (50.9%) had good hygiene knowledge level. In our study, 82.7% of participants stated that they passed health control while they were hired and 17.3% said that they did not pass health control when they were hired. It was determined that the socio-demographic characteristics of the participants did not affect hygiene knowledge levels (p >0,05). 12.2% of the vocational training areas were poor, 41.5% were moderate, 46.3% had good hygiene knowledge; 46% of those who did not receive vocational training had moderate, 54% had good hygiene knowledge. In addition, participants' vocational training status was found to have a statistically significant effect on hygiene knowledge level (p = 0,02, p <0,05). When the hygiene knowledge levels of participants who did or did not receive hygiene training were examined, it was determined that hygiene education level had no statistically significant effect on hygiene knowledge level (p = 0,16, p >0,05). It is expected that people will also be reflected in the attitudes and behaviors of food handlers, especially hygienic knowledge levels. Considering that the hygiene knowledge level of the participants in the studied group is moderate and poor, it is appropriate to plan this group for private employment and in-service training in order to improve the level of hygiene knowledge.